Doğu Anadolu bölgesi illerinin sosyo ekonomik gelişmişlik düzeyine göre kümeleme analizi ile sınıflandırılması
Classification of Eastern Anatolia region provinces by cluster analysis according to socio economic developmentality
- Tez No: 502476
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİT ERAY ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Kümeleme analizi (cluster analysis), grupları kesin olarak bilinmeyen, birimleri, değişkenleri birbiriyle benzer alt kümelere (grup, sınıf) ayırmaya yardımcı olan çok değişkenli istatistiksel analiz yöntemlerinden biridir. Güçlü matematiksel temellere sahip ve hemen hemen tüm bilim dallarında kullanılan bir yöntemdir. Bu çalışma genel olarak üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde sosyo-ekonomik gelişmişlik düzeyi tanımı, sosyo-ekonomik gelişmişliğin göstergeleri ve yapılan çalışmalar üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde kümeleme analizi tanımı, yöntemleri ve yapılan çalışmalar dile getirilmiştir. Üçüncü bölüm olan uygulama bölümünde de Doğu-Anadolu bölgesi illerine ait sosyo-ekonomik gösterge verilerine dayanılarak kümeleme analizi yöntemi ile bahsedilen iller sınıflandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Cluster analysis (cluster analysis), unknown groups precisely, units, similar subsets of variables with each other (group, class) is one of multivariate statistical analysis, which helps to separate. With strong mathematical foundation and is a method used in almost all branches of science. This operation generally consists of three parts. Socio-economic development level of the definition of the first part, focused on socio-economic development of indicators and studies. In the second part of the definition of cluster analysis, methods and studies have been expressed. The third section, the practical part of the socio-economic indicators based on data pertaining to the province of East Anatolia region is classified by cluster analysis method mentioned provinces.