Konsol iksa yapılarında tasarım yöntemlerinin araştırılması
Investigation of design methods in cantilever retaining structures
- Tez No: 502478
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ÖRNEK, DOÇ. DR. HAKAN TACETTİN TÜRKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Günümüzde özellikle şehirleşmenin yoğun olduğu bölgelerdeki inşaat mühendisliği uygulamalarında derin kazılara ihtiyaç giderek artmaktadır. Derin kazılarda stabilitenin sağlanması da önemli geoteknik konuları arasında yer almaktadır. Kazı stabilitesinin sağlanması adına inşa edilen iksa yapılarının tasarımı hakkında literatürde birçok analitik ve sayısal yöntem önerilmiştir. Bu çalışma kapsamında yanal zemin basıncı ve iksa yapılarının tasarımı konuları ile ilgili farklı analitik yöntemler incelenmiştir. Bu amaçla sonlu elemanlar yöntemine dayanan iki boyutlu geoteknik yazılımı Plaxis 2D kullanılarak sayısal analizler gerçekleştirilmiştir. Literatürde verilen analitik yaklaşımların değerlendirildiği çözümlemelerde Mathematica yazılımı kullanılmıştır. Çalışmada kazı derinliği, palplanş gömülme derinliği, palplanş rijitliği, zemin mukavemeti, zemin modeli gibi parametreler değişken olarak ele alınmış ve her bir analizin sonucunda eğilme momenti değerleri belirlenmiştir. Ardından, sayısal analiz sonuçları ile analitik yaklaşım sonuçları karşılaştırılarak elde edilen bulgular yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays especially in urbanized areas, there is a rising need for deep excavations civil engineering applications. Providing stability in deep excavations is also an important geotechnical issue. Numerous analytical and numerical methods have been proposed in the literature on the design of retaining structures built for providing excavation stability. In this study, different analytical methods related to the lateral soil pressures and design of retaining structures has been investigated. For this purpose, numerical analyzes were performed using the finite element method based two-dimensional geotechnical software Plaxis 2D. Mathematica was used in the evaluation of the analytical approaches given in the literature. In the study, parameters such as excavation depth, pile embedment depth, pile rigidity, soil strength, and soil model were considered as variables and the bending moments were determined after each analysis. Then, the findings from comparison of the numerical and analytical results were interpreted.