Diyarbakır ili mısır üretim alanlarında görülen fitoplazma hastalıklarının moleküler yöntemler ile araştırılması
Investigation of phytoplasma diseases in corn production areas of Diyarbakir province by molecular methods
- Tez No: 502479
- Danışmanlar: PROF. DR. HİKMET MURAT SİPAHİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
Diyarbakır ili Mısır üretim alanlarındaki muhtemel fitoplazma hastalıklarını araştırmak amacıyla 2016 yılında kapsamlı survey çalışmaları yürütülmüştür. Toplanan numunelerdeki 'Candidatus Phytoplasma asteris', 'Candidatus phytoplasma solani' ve Spiroplasma kunkelii fitoplazmalarının varlığı, üniversal primerlerin kullanıldığı Nested-PCR yöntemi ile araştırılmıştır. Tüm PCR testlerinde pozitif ve negatif kontroller bulundurulmuştur. Yürütülen survey çalışmalarında genel olarak mısır bitkilerinde fitoplazma-benzeri belirti gösteren bitkilerin oranının %1'den çok daha az olduğu gözlenmiştir. Elde edilen gözlem sonuçlarını laboratuvar testlerini doğrulamıştır. Diyarbakır ili survey alanlarından toplanan toplam 225 mısır örneğinin hiçbirinde araştırma konusunu oluşturan fitoplazma hastalığına rastlanmamıştır. Elde edilen test sonuçlarına göre surveyler esnasında gözlemlenen kimi fitoplazma-benzeri belirtilerin biyotik ya da abiyotik hastalık etmenlerinden ileri geldiği anlaşılmıştır. Yörede yetiştiriciliği yapılan mısırlarda fitoplazma ve sipiroplazma hastalıklarının tespit edilmemiş olması Diyarbakır ili mısır yetiştiriciliği açısından önemli bir şans olarak değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Survey were conducted in 2016 in order to investigate possible phytoplasma diseases in the main corn production areas of Diyarbakır province. The presence of 'Candidatus phytoplasma asteris', 'Candidatus phytoplasma solani' and Spiroplasma kunkelii phytoplasms in the collected samples were investigated by Nested-PCR method using universal primers. Positive and negative controls were included in each PCR assay. In the survey studies conducted, it was observed that the proportion of plants showing phytoplasma-like symptoms in maize plants was much less than 1%. The observations were confirmed the laboratory test results. None of the 225 corn samples collected from the Diyarbakır province and its districts were found infected by any phytoplasma diseases screened in this study. According to the test results obtained, it has been understood that phytoplasma-like symptoms observed in maize plants were derived from other biotic or abiyotic disease factors. The fact that phytoplasma and spiroplasma diseases have not been detected in the corn cultivated in the region is considered as an important chance for Diyarbakır's maize cultivation.