TMS / TFRS açısından çevre muhasebesi ve bir inceleme
Environmental accounting in the context of TAS/TFRS and an analysis
- Tez No: 502491
- Danışmanlar: PROF. DR. SERAP SEBAHAT YANIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Son yüzyılda yaşanan teknolojik gelişmeler ve bu gelişmelere bağlı olarak yaşanan hızlı sanayileşmeyle birlikte, çevre kirliliği insan ve çevre sağlığını tehdit edici boyutlara ulaşmıştır. Günümüzde, çevresel problemler kendisini küresel ısınma, ozon tabakasının incelmesi, iklim değişiklikleri ve içme suyu kaynaklarının azalması gibi çeşitli biçimlerde göstermektedir. Çevre sorunlarındaki göz ardı edilemeyecek bu artış çevre ile ilgili acilen tedbir alınması gerekliliğini ortaya çıkarmıştır. Bu anlamda, bilinçlenen toplum açısından çevre dostu mamüllerin üretilmesi, zararlı atık oluşumunun en aza indirgenmesi ve atıkların geri dönüşümünün yapılması önem arz etmektedir. İşletmeler çevreye olan olumsuz etkilerinin azaltılması veya en az seviyeye indirgenmesi, çevresel bir zararın oluşması durumunda bu zararın giderilmesi ile ilgili harcamalarını rasyonel bir şekilde gerçekleştirebilmek için çevresel maliyet bilgilerine ihtiyaç duymaktadır. Bu durum, çevresel bilgilerin geleneksel muhasebe sistemi içine entegrasyonunu ifade eden Çevre Muhasebesi(Yeşil Muhasebe) kavramını ortaya çıkarmıştır. Çevre muhasebesi, çevresel maliyetlerin ayrıntılı olarak takip edilmesine ve mali tablolarda bu bilgilerin ayrı olarak sunulmasına olanak sağlamaktadır. Bu anlamda çalışmamızın amacı, çevresel borç ve maliyetlerin tanımlanıp, TMS/TFRS kapsamında somutlaştırılarak nihayetinde çevresel muhasebe ve raporlama sisteminin oluşturulmasına yardımcı olmaktır.
Özet (Çeviri)
Environmental pollution, along with technological developments in the last century and the rapid industrialization experienced in accordance with these developments, has reached the dimensions, which threaten human and environmental health. Today, environmental problems are showing themselves in various forms, such as global warming, ozone depletion, climate change and declining sources of drinking water. This increase that cannot be ignored in environmental problems has led to the need for precautions regarding the environment. In this sense, it is important to produce environmentally friendly products in terms of the conscious society, to reduce the most harmful waste formation and to recycle waste. Businesses require environmental cost information to reduce or minimize their adverse effects on environment in order to rationalize the expenditure on the elimination of environmental damage in the event of environmental damage. This has led to the concept of Environmental Accounting (Green Accounting), which refers to the integration of environmental information into the traditional accounting system. Environmental accounting allows detailed monitoring of environmental costs and presenting these information separately on the financial statements. In this sense, the aim of our work is to identify environmental liabilities and costs and to help them formulate the environmental accounting and reporting system in the context of TAS / TFRS.