Belediyelerin sosyal belediyecilik uygulamalarına yönelik memnuniyet: Ankara Pursaklar Belediyesi örneği
Satisfaction about social municipality applications of municipalities: Ankara Pursaklar Municipality case
  1. Tez No: 502498
  2. Yazar: MURAT EZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL İBRAHİM AYDINLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
İkinci dünya savaşı sonrası dünyada yükselen refah devleti kavramının yayılmasıyla birlikte ortaya çıkan sosyal belediyecilik uygulamaları ve bu bağlamda Türkiye'deki belediyelerin sunduğu hizmetler ile bu hizmetlerden duyulan memnuniyetin ölçülmesi bu tezin konusunu oluşturmaktadır. Türkiye'de belediyelere verilen sosyal belediyecilik görevleri 2005 yılında kabul edilen 5393 sayılı Belediye Kanunu ve 5216 sayılı Büyükşehir Belediye Kanunu ile yeniden düzenlenmiştir. Ayrıca 2012 yılında kabul edilen 6360 sayılı Kanunla birlikte büyükşehir ve ilçe belediyelerinin sosyal belediyecilik hizmetlerini sunacakları ölçek de genişlemiştir. Bu çalışmada büyükşehir ilçe belediyesi olan Ankara Pursaklar Belediyesi örneğinde büyükşehir sınırları içindeki ilçe belediyelerinin yürüttüğü sosyal belediyecilik hizmetleri, bu hizmetlere yönelik farkındalık düzeyi ve hizmetlerden duyulan memnuniyetin ölçülmesi amaçlanmaktadır. Böylece 6360 sayılı Kanundan sonra yeniden düzenlenen büyükşehir-ilçe belediyesi ilişkileri, yetki ve görev paylaşımları ve mali konular sosyal belediyecilik uygulamaları açısından incelenmiş olmaktadır. Çalışmada Pursaklar Belediyesi hizmetlerinden yararlanan 303 kişiye yüz yüze anket uygulanarak veriler toplanmış ve SPSS programı ile analiz edilmiştir. Tezin ilk bölümünde yerel yönetimlerin ortaya çıkışı, gelişimi, önemi ve varlık sebebi incelenmiş. İkinci bölümünde yerel yönetimlerde sosyal belediyecilik uygulamaları ve Türkiye'de sosyal belediyeciliğin hukuki ve yönetsel durumu değerlendirilmiştir. Son bölümde ise Ankara'nın Pursaklar Belediyesi tarafından sunulan sosyal belediyecilik hizmetlerinden vatandaşların duydukları memnuniyet ve bu hizmetlere yönelik farkındalıklarının ölçüldüğü alan araştırması ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The subject of this thesis includes social municipality applications, emerging upon dissemination of welfare state concept following the second world war and the services rendered by municipalities in Turkey in this respect as well as measuring the satisfaction about such services. Social municipality tasks, assigned to the municipalities in Turkey, were reformulated with Municipality Act no.5393 and Metropolitan Municipalities Act no. 5216, enacted in 2005. Furthermore, the scale of social municipality services to be rendered by metropolitan and sub-provincial municipalities were extended upon enactment of Law no. 6360 in 2012. In this study, it was aimed to measure social municipality services, carried out by district municipalities within the borders of metropolitan municipality in the case of Ankara Pursaklar Municipality, which is a metropolitan sub-provincial municipality, level of awareness with respect to such services and the satisfaction towards such services. Thus, metropolitan-district municipality relations, which were regulated again following the enactment of Law. No. 6360, authority and task distribution as well as financial issues were studies in terms of social municipality. In the study, the data were gathered thereby conducting face-to-face surveys to 303 persons making use of the services by Pursaklar Municipality and the same was analysed through SPSS program. In the first section of the thesis, formation, development, importance of, and the reason for availability of local administrations were studied. In the second section, social municipality applications in local administrations and the legal and administrative status of social municipality in Turkey was reviewed. In the last section, a field research was put forward in which the satisfaction held by citizens about the social municipality services rendered by Ankara Pursaklar Municipality and the awareness towards such services were measured.