Düzlem kafes sistemlerin genetik ve memetik algoritmayla optimum tasarımı
Optimal design of plane truss systems using genetic and memetic algorithms
- Tez No: 502497
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SEDAT HAYALİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada statik yüklere maruz düzlem kafes sistemlerin, gerilme ve yer değiştirme kısıtları altında minimum ağırlıklarının elde edilmesi hedeflenmiştir. Optimizasyon yöntemleri olarak Genetik ve Memetik Algoritmalar kullanılmış ve en uygun çözümler elde edilmeye çalışılmıştır. Önceden çerçeveler için yazılmış olan bir Genetik Algoritma bilgisayar programı kafes sistemler için uyarlanmış ve ayrıca ilave rutinlerle Memetik algoritmaya dönüştürülmüştür. Düzlem kafes sistemlerin analizi için matris deplasman metodu kullanılmıştır. Gerilmeler ve yer değiştirmeler ilgili yönetmelikler kullanılarak kısıtlanmıştır. Çubuk sayıları değişen dört ayrı düzlem kafes sistem için tasarımlar yapılmıştır. Genetik Algoritma ile elde edilen minimum ağırlıklar, Memetik Algoritma ile elde edilen minimum ağırlıklar ile kıyaslanmıştır. Ayrıca algoritmaların optimum tasarımda geçirdikleri çözüm süreleri de kıyaslanmıştır. Elde edinilen bulgulara göre Memetik Algoritma ile elde edilen sistemlerin daha hafif olduğu saptanmıştır. Fakat Memetik Algoritmanın Genetik Algoritmaya göre daha uzun sürelerde çözümleri gerçekleştirdiği görülmüştür. Anahtar Kelimeler : Düzlem Kafes Sistemler, Optimum Boyutlandırma, Genetik Algoritma, Memetik Algorima
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to obtain minimum weight designs of planar trusses subjected to static loads, under displacement and stress constraints. Genetic and Memetic Algorithms were used as optimization methods and obtaining the optimum solutions were tried. Matrix displacement method was employed for the analysis of the planar trusses. Stresses and displacements were restricted according to the relevant specifications. Optimum designs were performed four different trusses with varying number of bars. Minimum weights obtained using Genetic Algorithm were compared with the ones of Memetic Algorithm. The computing time, during optimum designs, was also compared for both algorithms. According to the obtained findings, more lightweight trusses are detected when Memetic Algorithm is used. However, it is observed that Memetic Algorithm has longer computing time as compared to the one of Genetic Algorithm. Key Words : Plane Truss Systems, Optimum Design, Genetic Algorithm, Memetik Algorithm