Estimating function of demand for the dollar in the Iraqi economy (for the period 2003-2014)
Irak ekonomisinde dolar için talep fonksiyonunun tahmin edilmesi (2003-2014 dönemi için)
- Tez No: 502506
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. YAVUZ TÜRKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bingöl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Para talebi, sürdürülebilir ekonomik büyüme hedefine ulaşmak için toplumda parasal dengeyi sağlamayı amaçlayan ekonomik değişkenlerden biridir. Bu nedenle, para talebi işlevinin davranışlarını ve belirleyicilerinin bilgisini ve istikrarın doğasını ve derecesini belirleyen faktörlerin her birinin etkisinin boyutu takip edilerek izlenen ekonomik politikaların etkinliği artar. Paranın talep işlevinin işlevinin istikrarı ve ortaya çıkabilecek değişikliklerin tahmin edilmesi olasılığı, para politikası formülasyon sürecinin temelini oluşturmaktadır. Aynı zamanda, her spesifik faiz oranının hassasiyeti, ekonomik politikanın etkililiğini de etkileyecektir. Para talebinin faiz oranına ne kadar az esnek olduğu para politikasının etkinliğini arttırır. Çalışma 2003-2014 döneminde Irak'ta para talebinin davranışını analiz etmeyi amaçlamakta ve para otoritelerinin para politikasının araçlarını ekonomik büyüme hedefine ulaşması için kullanmalarını sağlamakta ve bu talebin dinamik ilişkisini belirlemeyi amaçlamaktadır. Irak'taki para. Dikkat edilmelidir ki, Merkez Bankası'nın resmi belgeleri tarafından verilen reel değişim sistemi ile nominal döviz sistemi arasında bir fark vardır. Dolayısıyla, yabancı paraların dolar cinsinden talep fonksiyonunu tahmin etmek için makroekonomik analiz ve ampirik çalışma, beyan edilen ödeme sistemleri ile fiilen uygulanan sistemler arasında ayrım yapmalıdır. Çalışma, merkez bankasının doları satmanın temelini tekelleştirdiğini ve bunun da genel bütçenin petrol gelirlerini tasfiye ederek finanse edildiğini gösteriyor. Irak merkez bankası bütçe açığını finanse ediyor; bu, Irak ekonomisinde dolar talebini artırarak döviz rezervlerinde bir düşüşe neden oldu. Sonuç olarak, mevcut uluslararası rezerv bir kredi değildir ve bu ilişki üzerine yükselir ve düşer; Bu süreç sayesinde dolar için döviz kuru ve talep korunur.
Özet (Çeviri)
Demand for money is one of the economic variables that aim at achieving monetary balance in society to achieve the goal of sustainable economic growth. Therefore, tracking the behavior of the function of demand for money and knowledge of their determinants and the size of the impact of each of the factors that determine the nature and degree of stability increases the effectiveness of economic policies followed. The stability of the function of the demand function of money and the possibility of anticipating changes that can occur are the basis of the monetary policy formulation process. At the same time, the sensitivity of each specific interest rate will affect the effectiveness of economic policy. The smaller the elasticity of demand for money to the interest rate increases the effectiveness of monetary policy. The study aims to analyze the behavior of demand for money in Iraq for the period 2003-2014 to enable the monetary authorities to use the tools of monetary policy to achieve the goal of economic growth, and aims to determine the dynamic relationship of the demand for money in Iraq. It should be noted there is a difference between the real exchange system and the nominal exchange system issued by the official documents of the Central Bank. Therefore, in order to estimate the demand function of foreign currencies in dollars, macroeconomic analysis and empirical work should differentiate between the declared disbursement systems and the systems actually implemented. The study shows that the central bank monopolizes the basis of selling the dollar, through which the general budget is financed by liquidating oil revenues. The central bank of Iraq also finances the budget deficit; this increases the demand for the dollar in the Iraqi economy, leading to a decline in foreign exchange reserves. As a result, the current international reserve is not a credit, and it rises and falls depending on that relationship; through this process, the exchange rate and demand for the dollar are maintained.