The impact of leadership styles on economic development practices in Krg-Iraq
Krg-Irak'ta liderlik stillerinin ekonomik kalkınma uygulamaları üzerine etkileri
- Tez No: 502507
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. YAVUZ TÜRKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bingöl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Modern çağda, kuruluşların liderlik stilleri, çevrenin dinamik doğası nedeniyle çeşitli zorluklarla karşı karşıyadır. Liderler için birçok zorluklardan biri, değişen ve değişen çevreyle baş etmek, başarılı olmak ve rekabet halinde kalabilmek için çalışanlarını tatmin etmektir. Liderler, çalışanların verimliliğini, etkililiğini, üretkenliğini ve iş taahhüdünü artırmak için iyi çalışma koşulları sağlayarak çalışanlarının ihtiyaçlarını karşılamalı ve bu da ekonomik kalkınma uygulamalarına yol açabilir. Araştırma soruları, (a) başarılı organizasyonlar içinde uygun liderlik stillerini ve (b) liderlik stilleri ile ekonomik kalkınma uygulamalarında başarının ölçütleri arasında rol mevcutsa, ortaya çıkarmak ister. Bu çalışmanın amacı liderlik tarzlarının ekonomik kalkınma uygulamalarına etkisini analiz etmektir. Çalışma niceliksel bir metodoloji kullandı; veriler kendi kendine yürütülen bir anket anketi yoluyla toplanmıştır. Anket önceki onaylanmış bir anketten alınmıştır. Hedef nüfus KRG'deki kamu / özel kuruluştaki çalışanlardan oluşmaktadır. 329 çalışanın verilerinin toplanması için basit rastgele örnekleme yapılmıştır. Sonuçlar, liderlik tarzları ile ekonomik kalkınma uygulamaları arasında olumlu bir etkiye işaret etmektedir. Ek bulgular, liderliğin şunları beklediğini ortaya koyuyor: pozisyon gereksinimini yerine getirmeye, fark yaratma yeteneğine ve örgütlerinden destek almaya hazırlanan mesleğe girin. Araştırmacı, liderleri ve yöneticileri hazırlayan bir organizasyonun müfredatını gözden geçirmesini ve bu organizasyonun liderlere daha fazla destek sağlanmasını önerir. KRG organizasyonunda en kararlı liderlik stillerinin hem dönüşümsel hem de işlemsel liderlik olduğu ve çoğunluk katılımcıların istatistiksel olarak anlamlı olduğu ve liderlik stillerinin ekonomik kalkınma uygulamalarına etkisi ile desteklenen tüm hipotezlerin bulunduğu bulguları. Çalışma, organizasyonun düzey ekonomik kalkınmayı en üst düzeye çıkarmak için liderlik tarzlarının önemini fark etmesi gereken bazı kısa beklentileri ile sonuçlandırıyor. Bu araştırma, insanları işlerine daha fazla katkıda bulunmaya teşvik ederek topluma fayda sağlayabilir ve onlara ekonomik büyüme ve gelişme konusunda yardımcı olabilir. Bu nedenle, bir organizasyonun çalışanlarını, daha iyi uygulamaları ekonomik olarak yönlendirmek için örgütsel hedeflere ve hedeflere ulaşmak için çok çalışmaya motive etmeleri şarttır.
Özet (Çeviri)
In the modern era, the leadership styles in organizations are facing several challenges due to the dynamic nature of the environment. One of the many challenges for leaders is to satisfy its employees in order to cope up with the ever changing and evolving environment and to achieve success and remain in competition. In order to increase efficiency, effectiveness, productivity and job commitment of employees, the leaders must satisfy the needs of its employees by providing good working conditions and this could led to economic development practices. The research questions seek to uncover (a) appropriate leadership styles within successful organizations, and (b) what, if any, role exists between leadership styles and measures of success on economic development practices. The objective of this study is to analyze the impact of leadership styles on economic development practices. The study employed a quantitative methodology; data was collected through a self-administered survey questionnaire. The questionnaire is adopted from a previous validated survey. The target population consists of employees in public/private organization in the KRG. Simple random sampling is used for collection of data from 329 employees. The results indicate a positive effect between leadership styles and economic development practices. Additional, findings indicate that leadership expect to: enter the profession prepared to fulfill the requirement of the position, have the ability to make a difference, and be provided with support from their organization. The researcher recommends that organization that prepare leaders and administrators rethink their curriculum and that organization provide more support for leaders. The study findings that the most stabile leadership styles in KRG organization were both transformational and transactional leadership with majority respondent statistically significant and all hypothesis supported through impact of leadership styles on economic development practices. The study concludes with some brief prospects that the organization needs to realize the importance of leadership styles for maximizing the level economic development. This research may benefit society by encouraging people to contribute more to their jobs and may help them in economic growth and development. Hence, it is essential for an organization to motivate their employees to work hard for achieving the organizational goals and objectives to drive the better practices in economic.