Middle class' construction of future through retirement: İndividual pension system in Turkey
Orta sınıfın emeklilik üzerinden gelecek inşası: Türkiye'de bireysel emeklilik sistemi
- Tez No: 502526
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA UMUT BEŞPINAR AKGÜNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 246
Özet
1980'lerde neoliberalizmin Türkiye'de yansımalarının belirginleşmesiyle birlikte neoliberal değerler Türkiye'de orta sınıfın düşünme ve yaşama biçiminin koşulu haline geldi. Bu bağlamda, Türkiye'de Bireysel Emeklilik Sistemi (BES), bir neoliberal siyaset olarak 1 Ocak 2017 tarihinde zorunlu hale getirildi. Bu durum kamusal alanda geniş çaplı tartışmalar ve söylemleri beraberinde getirdi. Bu çalışma, söz konusu değişimin yaşanmasının hemen ardındaki ortamda yürütüldü. Orta sınıfın toplumsal ilişkilerinin (refah devleti, sendika, çalışma, aile ve bireyin kendisi ile ilişkilerinin) dönüşümü bireylerin gelecek ve emeklilik algılarında BES'e dair algılarına paralel olan etkiler yaratmıştır. Türkiye'de orta sınıf kolektif mekanizmalardan beklentilerini bırakmıştır ve sosyal ilişkilere güven duymamaktadır. Bu minvalde bu tez şu sorudan yola çıkmaktadır: Türkiye'de orta sınıfın toplumsal ilişkilerinin dönüşümünün geleceğin güvensiz olarak inşa edilmesi emeklilik siyasası üzerinden nasıl okunur? Ve BES'in kamusal alandaki temsili, orta sınıfın gelecek inşasında nasıl yer bulmaktadır? Bu ilişkiyi incelemek amacıyla BES uzmanları ile yapılandırılmamış derinlemesine mülakatlar yapılarak nitel veri toplanmıştır. Çalışma, bu yeni sistem üzerine literatürdeki ilk çalışma olma özelliğini taşımaktadır ve bu nedenle çalışmada ulusal gazetelerin, reklamların, sigorta şirketlerinin ve uzmanların söylemlerinin içerik analizini yaparak sistemin kamusal temsilini tartışmaktadır. Bireylerin gelecek kurgularını incelemek için ise sistemin katılımcısı olan orta sınıf bireyler ile Mart 2017 – Ekim 2017 tarihleri arasında yarı yapılandırılmış derinlemesine mülakatlardan yararlanılmıştır. Nihayetinde, refleksif modernite ve risk toplumu teorilerinden, bireyselleşme kavramından, güven ve risk, ve risk üzerine yönetimsellik yaklaşımından yararlanan çalışma, emeklilik bağlamında geleceğin söylemsel inşasına değinerek orta sınıfın geleceğe ilişkin bireysel çözümler gözettiğini tartışmaktadır. Emeklilik politikalarını neoliberal dönüşümü sürecinde orta sınıfların çelişkili pozisyonları ve gelecek beklentileri düşünüldüğünde orta sınıflar geleceği belirsizliklerle inşa etmektedirler ve gelecekte yaşam standartlarını sürdürebilme kaygısı yaşamaktadırlar.
Özet (Çeviri)
With 1980s' neoliberal reflections starting to be apparent in Turkey, the neoliberal values become the precondition of middle class way of thinking and living. In this context, Individual Pension System (IPS), as a case of neoliberal policy, has become compulsory in Turkey since 1 January 2017; and it has brought immense public discussions and the discourse on this issue in the public sphere. This study has been conducted in such an environment immediately after this transformation has been experienced. The transformation of middle class' social relationship (with the welfare state, union, work, family and individual itself) has certain consequences on the perception of the future and the retirement parallel with their perception on the private pension system. Middle class in Turkey give up any expectation from any collective mechanisms and no longer show any sense of trust in the social relationships. In this regard, thesis departs from the following questions: how does the neoliberal transformation of the social relationship of middle class construct their future as uncertain through retirement policy? And how the representation of IPS in public sphere is reflected in the perception of middle class individual's as exemplified in their construction of future? To investigate this relationship, the qualitative data has been collected through unstructured in-depth interviews with the experts of IPS system. The study is the first literature conducted on the new system, for this reason, the thesis conducts the content analysis on the national newspapers, advertisements, discourse of insurance firms and experts to hold a discussion on the representation of the system in the public sphere. To inquire to individual's construction on the future, the semi-structured in-depth interviews have been conducted from March of 2017 to October 2017 with middle class individuals, who are participants of the system. Consequently, benefiting from the theories of reflexive modernity and risk society with the concept of individualization (disembedded individual), trust and risk, and governmentality approach on risk with the concepts of discursive construction of future through retirement, the study argues that middle class tend to seek for individual solutions for their future. Thinking on middle class' ambivalent positions and the future expectations under the neoliberal transformations of the pension policy, they construct the future as full of uncertainty, and have concerns to continue their life standards.