Okul öncesi dönem çocuklarının problem çözme becerileri ile sosyal becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
An assessment of the relationship between the problem-solving skills and social skills of pre-school children
  1. Tez No: 502527
  2. Yazar: GÖKNUR GÖZDE BALABAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN AYDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Okul öncesi dönem çocuklarının problem çözme becerileri ile sosyal becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla gerçekleştirilen araştırmada, ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Çalışma grubuna, Bolu il merkezinde bulunan Özel Doğa Koleji, Özel Bilim Koleji ve Özel Gürtan İlkokulunda, 2016-2017 eğitim-öğretim yılında okul öncesi eğitim sınıflarına devam eden 61 kız ile 66 erkek olmak üzere toplam 127 çocuk ve öğretmenleri dahil edilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak; Aydoğan, Ömeroğlu, Büyüköztürk ve Özyürek (2012) tarafından geliştirilen“Problem Çözme Becerileri Ölçeği”4-7 yaş formu ile Ömeroğlu ve arkadaşları (2012) tarafından geliştirilen“Okul Öncesi Sosyal Beceri Değerlendirme Ölçeği”öğretmen formu kullanılmıştır. Verilerin analizinde; Pearson Korelasyon katsayısı, ilişkisiz örneklemler için t-testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Araştırma sonucunda; okul öncesi dönem çocuklarının problem çözme becerileri ile sosyal becerileri arasında anlamlı bir ilişki olmadığı ve cinsiyet değişkeninin, çocukların problem çözme ve sosyal beceri düzeyleri üzerinde etkili bir faktör olmadığı görülmüştür. Çocukların yaş değişkenine göre problem çözme puanları incelendiğinde; problemi fark etme, problemi tanımlama, problem hakkında sorular sorma, problemin çözümü için bilgilerin yeterliliğine karar verme alt boyutları ile problem çözme toplam puanlarının yaşa göre anlamlı bir farklılık gösterdiği, buna karşın yaş değişkeninin, çocukların sosyal becerileri üzerinde etkili bir faktör olmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The study aims to investigate the relationship between the problem-solving skills and social skills of pre-school children, and employed the relational screening model. The study group included a total of 127 children -61 girls and 66 boys- enrolled in the pre-school classes of Private Doğa College, Private Bilim College, and Private Gürtan Primary School at the province center of Bolu during the academic year 2016-2017, along with their teachers. The data collection tools employed by the study are the“Problem Solving Skills Scale”4-7 age group form, developed by Aydoğan, Ömeroğlu, Büyüköztürk and Özyürek (2012), and the“Pre-School Social Skills Assessment Scale”teacher form developed by Ömeroğlu et al. (2012). The data analysis made use of Pearson correlation factor, independent samples t-test, and one-way variance analysis (ANOVA). The study led to the conclusion that no significant relationship existed between the problem-solving skills and social skills of pre-school children, and that gender, as a variable, did not play a significant role on the problem-solving skills and social skills of children. A glance at the problem-solving scores of children, with reference to age as a variable revealed that significant variance occurred with the sub-aspects problem noticing, problem definition, asking questions about the problem, and evaluating the adequacy of the data available for the solution, as well as with the overall scores for problem solving. On the other hand, age as a variable did not play a tangible role on the social skills of children.