Günlüklerin tiyatroya uyarlanması ve bir model oyun Anne Frank'ın hatıra defteri
Adaptation of diaries to theatre and a modal play the diary of Anne Frank
  1. Tez No: 502566
  2. Yazar: SİNEM TÜRKKAN
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. GÜROL TONBUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İleri Oyunculuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
İleri Oyunculuk Yüksek Lisans Programı'nda eğitim gören Sinem Türkkan tarafından ele alınan“Günlüklerin Tiyatroya Uyarlanması ve Bir Model Oyun- Anne Frank'ın Hatıra Defteri”başlıklı tezde günlüklerin tiyatro sahnesi için önemi Anne Frank'ın Hatıra Defteri isimli günlükten yola çıkılarak incelenmiştir. Çalışmada Anne Frank'ın hayatı ve karakteri, Yahudi soykırımı ve toplama kampları, Anne Frank'ın bu dönemde birlikte yaşadığı kişiler ile arasındaki ilişki incelenmiş, günlüklerin tiyatro için tarihi, sosyolojik ve psikolojik önemi üzerinde durulmuştur. Günlükten yola çıkılarak incelenen konuları yansıtacak şekilde metin sahneye konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, importance of diaries for theatre stage was analyzed start from“Diaries of Anne Frank.”In the study, life and character of Anne Frank, Holocaust and concentration camps, relations between Anne Frank and other people she has to live together were analyzed and historical, sociological and psychological importance of diaries were emphasized. Text was performed in consideration of circumstances on the bases of diary.