İstanbul'da yükseköğrenim gören öğrenciler örneğinde sosyal sermaye - siyasal katılım ilişkisi
The relationship between social capital and political participation: The case of university students in İstanbul
- Tez No: 502580
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENES KABAKCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Günümüzde, özellikle sosyal bilimler alanında, çok disiplinli yaklaşımlar ve disiplinlerarası çalışmaların hâkim olduğu görülmektedir. Disiplinlerarası çalışmalar, toplumsal olguların daha kapsamlı bir biçimde anlaşılmasında önem arz etmektedir. Bu araştırmada, sosyolojinin ekonomiden ödünç aldığı – sosyal – sermaye kavramı ile siyaset biliminin bir kavramsallaştırması olan siyasal katılım, siyaset sosyolojisi alanında birlikte seferber edilerek bunlar arasındaki ilişki incelenmeye çalışılmıştır. Bu amaç doğrultusunda, sosyal sermayenin tanımları, bileşenleri, boyutları ve düzeyleri ele alınmış ve bu kavramın siyasal katılımla olan ilişkisi incelenmiştir. Bu araştırma, İstanbul'da Kredi ve Yurtlar Kurumu'na bağlı Kadırga Erkek Öğrenci Yurdu, Fatih Sultan Mehmet Erkek Öğrenci Yurdu, Çemberlitaş Kız Öğrenci Yurdu ve Vezneciler Kız Öğrenci Yurdu'nda barınan, eşit sayıda kız ve erkek öğrenciden oluşan toplam 250 katılımcıya uygulanan bir alan araştırmasına (survey research) dayanmaktadır. Araştırma kapsamında elde edilen verilerin analizinde SPSS bilgisayar programı kullanılmış ve T-testi uygulanmıştır. Elde edilen bulgular, sosyal sermaye ve siyasal katılım arasında olumlu ve anlamlı bir ilişkinin bulunduğunu göstermiştir. Doğrudan sahadan hareketle ifade etmek gerekirse, İstanbul'da yükseköğrenim gören öğrenciler arasında sosyal sermayeleri nispeten yüksek olanların siyasal katılımlarının da nispeten yüksek olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, it is observed that especially in social sciences, multidisciplinary approaches and interdisciplinary studies have been dominant. In this study, the concept of social capital sociology borrowed from economics and the conceptualization of political participation taken from political science are moulded in the political sociology pot and thus the relationship between the two is examined. To this end, the definitions, components, dimensions and levels of social capital are discussed and the relation of this concept to political participation is questioned. This study is based on a survey research carried out on a total of 250 participants with equal number of female and male students from 2 Male Student Dormitories and 2 Girl's Dormitories in Istanbul affiliated to the Credits and Dormitory Institution. In the analysis of the data obtained within from the research, SPSS program was used and T-test was applied. Findings have shown that there is a positive and meaningful relationship between social capital and political participation. If expressed upon the observations made during the research in the field, it is possible to say that the more social capital one has, the more he has political participation as far as the university students in Istanbul are concerned.