Epilepsili çocukların bazı özelliklerinin okul yaşantısına etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects of some properties of epileptic children in school life
  1. Tez No: 502591
  2. Yazar: SEVGİ ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYFER AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Epilepsili çocuğun bazı özelliklerinin okul yaşantısına etkisinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Yöntem: Araştırma evrenini, bir eğitim ve araştırma hastanesi nöroloji polikliniğe kayıtlı, 10-18 yaş aralığındaki epilepsi tanısı almış çocuklar oluşturmuştur. Örneklem kriterlerine uygun ve gönüllü olarak araştırmaya katılmayı kabul eden 110 çocuk araştırmaya dahil edilmiştir. Etik kurul, hastaneler, çocuk ve ailelerinden yazılı izin alınmıştır. Araştıma verilerinin toplanmasında epilepsili çocuğun ve ebeveynlerin sosyodemografik özellikleri içeren ''Çocukların Okul Yaşantısını Etkileyen Faktörler Formu'' ve '' Ebeveyn Formu'' kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde nicel verilerin analizinde yüzdelik, ortalama ve ki kare testleri kullanıldı. Araştırma sonucu elde edilen bulgular bilgisayar yardımıyla değerlendirilerek analiz edildi. Analizlerde tanımlayıcı yöntemler ki-kare testi ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: The purpose of this study was to investigate the effects of some characteristics of children with epilepsy on school life. Method: Epidemic children between the ages of 10-18 were enrolled in the research sphere, registered at the Neurology Clinic of Şişli Hamidiye Etfal Education and Research Hospital. 110 epileptic children who met the sampling criteria and voluntarily agreed to participate in the study were included in the study. Written consent has been obtained from the ethics committee, hospitals, children and their families. In the collection of research data, the“Factors Affecting the School Experience of Children”and“Parent Form”, which contain the sociodemographic characteristics of the epileptic child and their parents, were used. In the evaluation of the data, percentage, mean and chi-square tests will be used in the analysis of the quantitative data. The results of the research were analyzed by using computer. In the analyzes, descriptive methods were evaluated by chi-square test.