Geleneksel Siverek evlerinin belgelenmesi ve korunmasına yönelik öneriler
Documentation of traditional Siverek houses and proposals for conservation
  1. Tez No: 502592
  2. Yazar: ENES ARKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLİN PAYASLI OĞUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 331
Özet
Tez kapsamında Şanlıurfa iline bağlı Siverek ilçesinin tarihi kent dokusu içerisinde bulunan ve kendine has özellikleri bünyesinde barındıran geleneksel evler mimari açıdan incelenmiştir. Alan çalışmaları süresince, girilebilen 86 geleneksel Siverek evinin planları çizilerek mimari kurgusu üzerinde değerlendirmelerin yapıldığı bu tez, beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde tezin amaç, kapsam ve yöntemi belirtilmiştir. İkinci bölümde Siverek hakkında yapılan çalışmalar ile geleneksel konutlar hakkında hazırlanan tezler incelenerek kaynaklar özetlenmiştir. Üçüncü bölümde alan çalışmasının nasıl ve hangi materyalle çalışıldığı belirtilmiştir. Siverek ilçesinin fiziki yapısı, coğrafyası, tarihi, iklimsel verileri, sosyal ve ekonomik yapısı, genel özellikleri ve geleneksel kent dokusunu oluşturan anıtsal yapıları ile ilgili bilgiler verilmiştir. Teze konu olan geleneksel Siverek evlerinin; plan ve cephe düzeni, yapım sistemi ve malzeme kullanımı gibi mimari özellikleri de bu bölümde aktarılmıştır. Dördüncü bölümde, Siverek tarihi kent dokusundaki koruma sorunları, sosyal ve mimari yapıdaki değişimler alt başlıklarında incelenmiştir. Beşinci, bölümde yapılan alan çalışmasının değerlendirilmesi sonucunda sosyal yapı, tarihi kent dokusu ve geleneksel evler ölçeğindeki sorunların çözümü için koruma önerilerinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, traditional houses which are located within historical urban texture of Siverek, Şanlıurfa, and have unique characteristics are examined throughout architecture. This study is composed of five chapters as a result of drawing plans of 86 traditional Siverek houses that can be reached during the field study and evaluating the architectural formation. In the first chapter; aim, content and method of thesis are specified. Next, studies about Siverek and papers regarding to traditional houses of district are analyzed and literatures are summarized. In the third part the methodology and materials have been used are given. Geographic, historic, climatic, social and economic aspects and historical structures which form traditional urban texture are explained. Plan and façade formation, construction system, material usage in architectural features of traditional Siverek houses are also cited in chapter as a subject of this thesis. In the fourth chapter, the conservation problems of Siverek's historical urban texture are examined in terms of changes in social and architectural structures. In the final chapter, by evaluation of the field study, conservation proposals are presented in order to solve the problems of social structure, historical urban texture and traditional houses of Siverek.