Gebe kadınların aşılanma davranışlarını etkileyen faktörlerin belirlenmesi
Determination of the factors effecting vaccination behaviour of women during pregnancy
- Tez No: 502595
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEMNUN SEVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hematoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışma, gebe kadınların aşılanma davranışlarını ve bunu etkileyen faktörlerin incelenmesi amacıyla kesitsel tipte bir çalışma olarak yürütülmüştür. Araştırmanın evrenini, Kasım 2015-Ocak 2016 tarihleri arasında GATA Haydarpaşa Eğitim Hastanesi, Kadın Hastalıkları ve Doğum BD. Polikliniğine başvuran gebeler oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemini ise 20 ve üzeri gebelik haftasında olan, 18 yaş ve üzerindeki toplam 152 gebe kadın oluşturmuştur. Araştırmada veriler araştırmacılar tarafından hazırlanan 'Katılımcı Tanılama Formu' ve 'Bilgi Değerlendirme Formu' kullanılarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde, SPSS 21.0 paket programı kullanılmıştır. Araştırmaya dahil edilen gebe kadınların yaş ortalaması 24.36 ± 3.77 olup, %42.1' i üniversite ve üzeri eğitime sahiptir. Gebe kadınların gebelik haftası ortalaması 29.37±4.41; gebelikte antenatal bakım alma sayıları ortalaması 7.24 ± 2.18 olarak hesaplanmıştır. Kadınların %44.1' inin mevcut gebeliklerinde Td (Difteri-Tetanoz) ve 38.2' si Tdap (Difteri-Tetanoz-Boğmaca), %11.8' inin hepatit B, %7.2' sinin grip aşısı ve %3.9' unun Hepatit A yaptırdığı belirlenmiştir. Kadınların, gebelikte önerilen aşılar ve etkilerine yönelik bilgi düzeylerinin ortalaması 3.53±2.45 (0-10) dir. Kadınların gebelikte aşı yaptırma durumu ile düşük sayısı, gebelik haftası ve gebelikte sağlık sorunu yaşama durumu ve gebelikte aşılanmaya ilişkin bilgi puanları arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlıdır. Bu nedenle, gebelikte aşılanma davranışını arttırmak amacıyla, kadınların aşı ve aşılanmanın önemine ilişkin bilgi düzeylerini arttıracak eğitim ve danışmanlık faaliyetlerine önem verilmesi gerektiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a cross sectional study to determine the status of vaccination behaviours of pregnant women and the factors affecting this behaviour. The population of this study was the pregnant women who had been admitted to the department of Obstetrics and Gynaecology Polyclinic at the GATA Haydarpaşa Education and Research Hospital between November 2015 - January 2016. The research sample was composed of 152 pregnant women.“Participant Identification Form”and“Knowledge Evaluation Forms”developed by the researchers were used to collect data. The average age of the pregnant women included in this research was 24.36 ± 3.77 years and 42.1% of them hold university graduate degree or above. The mean pregnancy week of women was calculated as 29.37±4.41; the average number of antenatal care was calculated as 7.24 ± 2.18. It was determined that 44.1% of the pregnant women have been vaccinated for Td (Diphtheria-Tetanus), 38.2% for Tdap (Diphtheria-Tetanus-Pertussis), 11.8% for hepatitis B, 7.2% for influenza and 3.9% for Hepatitis A. Among the pregnant women it was determined that the mean of the knowledge level of the recommended vaccinations and their effects was 3.53±2.45 (0-10). There was a statistically significant difference between being vaccinated during pregnancy, the number of miscarriage, pregnancy week, having problems during the pregnancy, and knowledge level for vaccination during pregnancy. Therefore, to increase the tendency to vaccination during pregnancy, it is considered to give priority to conduct education and consultancy activities to increase the knowledge of women about the importance of vaccination.