İnsülinle tedavi edilen tip 2 diyabetli bireylerde glisemik kontrol ile tedavi memnuniyeti arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
The evaluation of the relation between treatment satisfaction and glycemic control in individuals with type 2 diabetes who are treated with insulin
  1. Tez No: 502627
  2. Yazar: HANDE BULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSNİYE ŞEYDA ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Günümüzde tip 2 diyabet tedavisinde sıklıkla kullanılan bir yöntem olan insülin tedavisi birçok hastada iyi bir glisemik kontrol sağlamak için yeterli olamamaktadır. Tedaviden başarı sağlanabilmesi için hastanın tedavi uyumu ve tedavi memnuniyeti göz ardı edilmemelidir. Araştırma, insülinle tedavi edilen tip 2 diyabetli bireylerde tedavi memnuniyeti ile glisemik kontrol arasındaki ilişki ve tedavi memnuniyetini etkileyen faktörleri araştırmak amacıyla planlandı. Araştırma, toplam 103 tip 2 diyabetli birey ile yapıldı. Sosyo demografik özellikler, diyabet tedavisi ve kontrolü, diyabet bakım davranışları ile ilgili 24 sorudan oluşan hasta tanılama formu ve 22 sorudan oluşan insülin tedavisi memnuniyet (ITSQ) ölçeği kullanıldı. Olguların %61.2'sinin kadın (n=63), %71.84'ü (n=74) 50-70 yaş arasındaydı, %49.5'i (n=51) bazal-bolus tedavisi kullanmaktaydı. Diyabetlilerin %21.3'ünün (n=22) iyi kontrollü (HbA1c %7.5mg/dL) olduğu, %47.6'sının (n=49) son bir yıl içerisinde hipoglisemi (
Özet (Çeviri)
Insulin treatment which is a method frequently used for the treatment of type 2 diabetes can not be adequate to provide a good glycemic control for most of the patients. For having success from the treatment, it shouldn't be ignored the neccessity of patients's satisfactions and adaptation for the treatment. Study aimed to investigate the relation between treatment satisfaction and glycemic control in individuals with type 2 diabetes who are treated with insulin and influencing factors of treatment satisfaction. Research has been conducted on individuals with type 2 diabetes (N=103) in a research and training hospital. Data was collected with a Patient Assessment Form that includes 24 questions regarding socio-demographic characteristics, diabetes management and control, self-care behaviours, and the Insulin Treatment Satisfaction Questionnaire (ITSQ) including 22 questions. Women are less satisfied with the treatment than men. Self-education of the patient, self-monitoring of glucose and self-administration of insulin injection, prevention of hypoglycemia will increase the level of satisfaction with insulin therapy. Of subjects, 61.2% was women and 71.84% was between 50-70 years old, 49.5% and was used basal-bolus insulin therapy. Of individuals with diabetes, 21.3% had good glycemic control (HbA1c %7.5mg/dL), 47.6 had hypoglcemic attack (