Prediyabetik bireylerde roziglitazon kullanımının etkinliğinin değerlendirilmesi
Assesment of using rosiglitazone in patients wityh pre-diabetes
- Tez No: 175188
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİM GÜLLÜ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Prediyabetik Bireylerde Roziglitazon Kullanımının Etkinliğinin Değerlendirilmesi Assesment of Using Rosiglitazone in Patients with Pre-Diabetes Bozulmuş açlık glukozu ve bozulmuş glukoz toleransı günümüzde prediyabet olarak tanımlanmaktadır. Kardiyovasküler risk faktörlerinin bir arada kümelendiği durum ise metabolik sendrom olarak adlandırılmaktadır. Her iki klinik tabloda mortalite ve morbiditesi fazla olan KVH ve diyabet gelişimi için yüksek risk taşımaktadır. Prediyabetik ve metabolik sendromlu hastalar için birinci basamak tedavi diyet ve egzersizden oluşan yaşam tarzı değişiklikleridir. Yüksek riskli hastalarda yaşam tarzı değişiklikleri ile tip 2 diyabetin önlenebileceği gösterilmiştir. Ancak yaşam tarzı değişikliğinin zorluğu ve çoğu kişi tarafından devam ettirilememesi nedeniyle insülin duyarlılığının artırılması gibi metabolik sendromun altında yatan patojenik mekanizmaları düzenleyebilecek özgül ilaçların gelişimi önemlidir. Roziglitazon, tiazolidinedion grubu insülin duyarlılaştırıcı antidiyabetik bir ajandır. Tip 2 diyabetli hastalarda glisemik kontrol dışında lipid profili, kan basıncı, albumin atılımı, inflamasyon, fibrinolitik sistem üzerine olumlu etkileri bildirilmiştir. Çalışmamızda metabolik sendromun birden fazla bileşeni üzerinde etkili olabilecek tek bir ajan olarak roziglitazonun etkinliği ve güvenirliğini değerlendirmeyi amaçladık. Prediyabetik olan ve metabolik sendrom tanısı konan 5'i erkek, 28'i kadın toplam 33 hasta değerlendirildi. Tüm hastalar on haftalık 4mg/gün roziglitazon tedavisinden önce ve sonra insülin direnci, glisemi düzeyi, lipid profili, kan basıncı, albumin atılımı, infiamatuar belirleyiciler, PAI-1, fibrinojen, D-Dimer, adiponektin, leptin, GLP-1, ürik asit ve homosistein seviyesi açısından incelendi. HOMA indeksi, glikozile hemoglobin seviyeleri, açlık plazma glukozu, sistolik ve diastolik kan basıncı istatistiksel olarak anlamlı düzeyde azaldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Assesment of Using Rosiglitazone in Patients with Pre-Diabetes Patients with impaired fasting glucose and/or impaired glucose tolerance are now referred to as having pre-diabetes. Impaired fasting glucose and impaired glucose tolerance are associated with the metabolic syndrome, which includes the clustering of cardiovascular risk factors. The ultimate importance of metabolic syndrome is that they increases the risk of cardiovascular disease and raises the risk for type 2 diabetes in which both disorders are associated with significant morbidity and mortality. Therapeutic lifestyle changes, with emphasis on regular diet and exercise, constitute first-line therapy for metabolic syndrome. It was previously shown that lifestyle changes may prevent development of type 2 diabetes mellitus in high-risk patients. Since implementing and long-term maintenance of lifestyle changes is a difficult task for the most patients, development of specific therapies aiming at improving insulin resistance, which is an underlying pathogenic mechanism of metabolic syndrome, is highly important. Rosiglitazone is a member of the thiazolidinedione family of insulin sensitizing antidiabetic agents. Besides improving glycemic control in type 2 diabetes, it has favorable effects on lipid profile, urinary albumin excretion, blood pressure inflammation, fibrinolytic system in type 2 diabetic patients. The aim of our study was to determine effects of rosiglitazone on components of metabolic syndrome. As a total, 33 patients with pre-diabetic and metabolic syndrome (5 male, 28 female) were included. Specifically, we examined changes in insulin sensitivity, glycemic control, lipid profile, blood pressure, urinary albumin excretion, and serum levels of C reactive protein (CRP), tumor necrosis factor-alpha (TNF-a) and interleukin-6 (IL-6) as inflammatory markers, plasminogen activator inhibitor-1 (PAI-1), fibrinogen, D-Dimer, adiponectin, leptin, glucagon like peptide- 1 (GLP-1), uric asit and homocysteine before and after rosiglitazone 4 mg/day for 10 weeks. 38The homeostasis model assessment (HOMA) index as a measure of insulin resistance, HbAlC, fasting plasma glucose, systolic and diastolic blood pressure improved significantly after therapy. During two-hour mixed meal tolerance test, the area under curve (AUC) for glucose, insulin, C-peptide, adiponectin, leptin, and GLP-1 were evaluated.