Tip 2 diyabetli hastalarda yeme tutumu, kinezyofobi ve davranış değişikliklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of eating attitude, kinesiophobia and behavior changes in type 2 diabetic patients
  1. Tez No: 560226
  2. Yazar: AYKUT TURHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE ÇARLIOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ NERMİN GÜNDÜZ, DR. ÖĞR. ÜYESİ BÜLENT ALBAYRAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Erzurum Bölge Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Giriş ve Amaç: Diyabet hastalığı her geçen gün hem ülkemiz hem de tüm dünya için giderek ciddiyeti artan ve üzerinde multidisipliner çalışma gerektiren bir halk sağlığı sorunudur. IDF'nin 2015 yılındaki verilerine göre dünya genelinde 20-79 yaşlarında olan tahmini 425 milyon yetişkinin diyabet olduğunu ve 2040 yılında bu sayı 642 milyona ulaşacağı öngörülmektedir. ADA'nın 2012 hesaplamalarına göre diyabetin toplam mali yükünün yaklaşık 245 milyar dolara çıktığı düşünülmektedir. Ayrıca diyabetin neden olduğu akut ve kronik komplikasyonlar ciddi mortalite ve morbiditeye neden olmaktadır. Tip 2 diyabet, insülin direnci zemininde ilerleyici insülin sekresyon defekti ile karakterize ve çoğunlukla 30 yaş sonrasında ortaya çıkan bir hastalıktır. Tip 2 diyabetli hastalarda medikal tedavinin yanı sıra yaşam tarzı değişiklikleri, hastanın psikososyal iyilik hali ve hasta eğitimi de önem taşır. Pek çok kronik hastalıkta olduğu gibi tip 2 diyabet hastalarında tedavi başarısızlığı hastanın psikososyal durumu ile ilişkilidir. Bu durumda hastada klinik-subklikinik depresyon, yeme bozuklukları ve fiziksel inaktive gibi hastalığın tedavi başarısı ile yakından ilişkili bozukluklar görülebilir. Bu gibi psikolojik ve davranışsal bozuklukların tanısında kullanılan ölçeklerden bazıları fonksiyonel olmayan tutumlar ölçeği (FOTÖ), yeme tutum testi (YTT) ve TAMPA kinezyofobi (TKÖ) ölçeğidir. Çalışmamızın amacı tip 2 diyabet hastaları ile kronik bir hastalığı olmayan bireyleri yukarıdaki üç ölçeğe dayanarak psikososyal durumlarını karşılaştırmaktı. Ayrıca hastalık üzerinde etkili davranışsal ve psikolojik faktörleri saptamak ve bu faktörlerin glisemik kontrol ile nasıl bir ilişkisi olduğunu ortaya çıkarmaktır. Materyal ve Metod: Çalışmamız Temmuz 2018 – Aralık 2018 tarihleri arasında Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi Psikiyatri ve Endokrinoloji Klinikleri tarafından yapılmıştır. Çalışmaya 150 tip 2 DM hastası ve 150 sağlıklı birey kontrol grubu olarak dahil edilmiştir. Katılımcılar 15-70 yaş arası kişilerden seçilmiştir. Multidisipliner olarak yapılması planlanan bu çalışmada, tip 2 DM tanısı nedeni ile erişkin endokrinoloji kliniği tarafından takip edilen hastalarda eşlik eden psikiyatrik bozuklukların tanımlanması için yeme tutum testi (YTT), fonksiyonel olmayan tutumlar ölçeği (FOTÖ) ve TAMPA kinezyofobi ölçeği (TKÖ) kullanılmıştır. Prospektif vaka kontrol niteliğinde bir çalışma olarak planlanmıştır. Çalışmamızda toplanan veriler ve ölçek puanları SPSS programına geçirilip analiz yapılmıştır. Bulgular: Çalışmaya dahil edilenlerin yaş ortalaması 45,7±13,6 yıl olarak saptandı. Değerlendirmeye alınan 300 hastanın 107 (%35,7) kişisi erkek, 193 (%64,3) kişisi kadındı. Hasta ve kontrol grubu yapılan ölçeklerin puanları açısından karşılaştırıldığında tüm ölçeklerde arada anlamlı bir farkın olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Diabetes is a public health problem that is becoming increasingly serious and require multidisciplinary studies for both our country and the world. According to the data of IDF 2015, it is estimated that there are 425 million adults, 20-79 years old, who have diabetes in the world and in 2040 it will reach 642 million. According to ADA 2012 calculations, the total financial burden of diabetes is estimated to be 245 billion dollars. In addition, acute and chronic complications caused by diabetes cause serious mortality and morbidity. Type 2 diabetes is a disease characterized by progressive insulin secretion defect on the basis of insulin resistance and usually occurs after 30 years of age. In addition to medical treatment, lifestyle changes, patient's psychosocial well-being and patient education are important in patients with type 2 diabetes. As in many chronic diseases, treatment failure in patients with type 2 diabetes is associated with the psychosocial status of the patient. In this case, the patient may experience disorders affecting the success of treatment such as clinical-subclicinic depression, eating disorders and physical inactivity. Some of the scales used in the diagnosis of such psychological and behavioral disorders are the dysfunctional attitudes scale (DAS), the eating attitude test (EAT) and the TAMPA kinesiophobia scale (TKS). The aim of our study was to compare the psychosocial status of patients with type 2 diabetes and those without a chronic disease based on the above three measures. It is also to determine the behavioral and psychological factors affecting the disease and to determine how these factors are related to glycemic control. Materials and Methods: Our study was conducted between July 2018 and December 2018 by Erzurum Regional Training and Research Hospital Psychiatry and Endocrinology Clinics. 150 type 2 DM patients and 150 healthy individuals were included in the study as a control group. Participants were selected from the ages of 15-70. In this multidisciplinary study, eating attitude test (EAT), dysfunctional attitudes scale (DAS) and TAMPA kinesiophobia scale (TKS) were used to identify comorbid psychiatric disorders in patients followed up by adult endocrinology clinic because of type 2 DM diagnosis. It was planned as a prospective-case control study. The data collected in our study and the scale scores were analyzed in SPSS program. Results: The mean age of the participants was 45.7 ± 13.6 years. Of the 300 patients evaluated, 107 (35.7%) were male and 193 (64.3%) were female. When the patient and control groups were compared with respect to the scores, it was seen that there was a significant difference in all scales.