Üç boyutlu yazıcı teknolojisinin seri ve kesikli üretim sistemleri üzerine etkisi
The effect of three dimensional printer technology on serial and cutting production systems
  1. Tez No: 502650
  2. Yazar: DAMLA ÇEVİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KAMİL TAŞKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: İşletme Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 320
Özet
İlk kez 2011 yılında Hannover Fuarında ortaya çıkan Sanayi 4.0, akıllı ürünlerin ve üretim süreçlerinin kurulmasına odaklanan, bilişim ve iletişim teknolojileri ile otomasyon teknolojileri arasında entegrasyonu sağlayan, 9 temel teknoloji tarafından desteklenen yeni bir sanayi devrimidir. Çalışmada, bu 9 temel teknolojiyi oluşturan büyük veriler, özerk robotlar, simülasyon, sistem entegrasyonu, nesnelerin interneti, siber güvenlik, bulut bilişimi, arttırılmış gerçeklik ve katmanlı( katkılı/eklemeli) imalatın birbirleriyle olan etkileşimleri ve üretim sistemlerine olan etkileri tespit edilmiştir. Sanayi 4.0'ın bir ayağı olan eklemeli imalatta kullanılan 3b yazıcıların çalışma prensipleri, kullanılma amaçları, uygulama alanları, tercih edilen sektörler ve yapılan çalışmalar üzerinde de detaylı çalışılmıştır. İşletmelerde Sanayi 4.0 uygulamalarının yer alabilmesi doğrultusunda yöneticilerin bakış açıları ve 3b yazıcı teknolojisinin üretimde kullanılabilirliğini araştırmak adına toplamda 32 katılımcıya birebir bilgilendirme yapılarak anket uygulanmıştır. İşletmelerinde seri ve kesikli üretim yapılan işletme yöneticilerinin 3b yazıcı teknolojisine olan algıları, bakış açıları, ilgileri, endişeleri, beklentileri, kullanmak istedikleri amaçlar ve alanları belirleyebilmek adına yöneltilen sorulara alınan cevaplar, 2 farklı grup için ayrı ayrı incelenmiş ve alınan cevaplardaki farklılıklar nedenleriyle ortaya konmuştur. Çalışma, alanında öncü çalışmalardan biri olacağı sebebiyle, bundan sonraki adımda bu teknolojinin işletmelerde kabulü için ve bu alanda hazırlanabilecek bir ölçeğin sorularının hazırlanmasında yardımcı verilere sahip olduğu için önemlidir.
Özet (Çeviri)
Industry 4.0 emerged for the first time at the Hannover Fair in 2011 is a new industrial revolution supported by 9 key technologies that focus on the creation of intelligent products and production processes, integrating information and communication technologies and automation Technologies. In the study, the interactions between the bigger data, autonomous robots, simulation, system integration, internet of objects, cyber security, cloud computing, enhanced reality and layered (combined / embedded) manufacturing and their effects on production systems that have formed these 9 basic technologies have been determined. The working principles, usage objectives, application areas, preferred sectors and workings of 3b printers used in addictive manufacturing. A questionnaire was applied to 32 participants in order to investigate the manager's point of view and the availability of 3b printer technology in production in order to be able to include Industry 4.0 applications in enterprises. Responses to the questions directed to the questions directed by the business managers who have made serial and intermittent production in 3b printer technology in order to determine their perceptions, outlooks, concerns, concerns, expectations, aims and areas they want to use are examined separately for 2 different groups and revealed due to the differences in the answers received. Since the study will be one of the pioneering work in the field, it is important that the next step is to have this technology in place for the acceptance of businesses and for helping to prepare questions for a scale that can be prepared in this area.