Comparing financial and social performances of traditional and participation banks in Turkey (2005- 2016)
Türkiye'de geleneksel ve katılım bankalarının finansal ve sosyal performanslar karşılaştırılması (2005-2016)
  1. Tez No: 502649
  2. Yazar: IMANOU AKALA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA KENAN ERKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: İşletme Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada; Bilanço, gelir tablosu, varlık, kârlılık, mevduat, kredi, özkaynak, sermaye yeterliliği, likidite ve diğer bazı oranlardaki gelişmelerin ardından; hem katılım hem de konvansiyonel bankaların finansal performansları karşılaştırılmıştır. Bu çalışmada, BDDK ve TKBB'den toplanan yılık bülten verileri (2005-2016) sayesinde CAMELS derecelendirme sistemi, rasyo oran analizi, trend analizi, tablolar ve grafikler aracılığıyla kullanımı incelenmiştir. Çalışmanın sonunda, Konvansiyonel Bankaların Katılım Bankaları'ndan daha iyi performans göstermektetir. Ancak, Katılım Bankalar Konvansiyonel Bankalara göre daha istikrarlı ve en hızlı büyüyen bankacılık sektörü olduğu görülmektedir
Özet (Çeviri)
Following the evolution of the balance sheets, income statements, assets, profitability, deposits, loans, equity, capital adequacy, liquidity, and some other ratios; financial performances of both participation and conventional banks are compared in our study. In this study, the usage of CAMELS rating system, ratios analysis as well as trend analysis through tables and graphs thanks to the interactive annually bulletin data (2005 – 2016) collected from BDDK and TKBB. At the end of the study, it is seen that Conventional Banks perform better than Participation Banks, but it is essentially noticed that Participation Banks are the fastest growing industry with more stability and constancy than Conventional Banks.