Maternal risk faktörlerinin respiratuvar distres sendromu üzerine etkisi
The effect of maternal risk factors on respiratory distress syndrome
  1. Tez No: 502656
  2. Yazar: NİLGÜN KULA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEJAT NARLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZET Maternal Risk Faktörlerinin Respiratuvar Distres Sendromu Üzerine Etkisi Amaç: Bu çalışmada 26-32 gebelik haftasında doğan ve respiratuvar distres sendromu kliniği olan prematüre bebeklerdeki maternal risk faktörlerinin respiratuvar distres sendromu kliniği, prognozu üzerine etkisini ve prematüriteliğin akut ve uzun dönem sorunlarını değerlendirmek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmaya 01 Ocak 2014 ile 31 Aralık 2017 tarihleri arasında Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım ünitesine yatırılmış 26-32 gebelik haftaları arasında olan 128 respiratuvar distres sendromlu prematüre bebeğin retrospektif olarak epikriz bilgilerinden; demografik özellikleri, doğum tarihi, gebelik haftaları, antenatal streoid kullanımı, anne yaşı, annedeki hastalık, ilaç ve madde kullanımı öyküleri, doğum şekli, cinsiyet, doğumdaki ölçümleri, APGAR skorları, yapılan tedaviler, prognoz, ventilatörde kalma süresi, hastanede yatış süresi veri toplama formalarına kaydedildi. Respiratuvar distres sendromu tanısı olanlardan tek bir maternal risk faktörü taşıyanlar vaka grubunu oluşturdu. Kontrol grubu ise maternal risk faktörü taşımayan respiratuvar distres sendromu'li hastalardan oluştu. Bulgular: Anne vücut kitle indeksi ile vaka ve kontrol grupları arasında istatistiksel açıdan anlamlı şekilde fark saptandı (p=0,043). Gruplar ile nazal CPAP ve nazal SIMV süresi arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptandı (p=0,044). Toplam oksijen alma süresi ile gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptandı. (p=0,047). Hastanede yatış süresi ile gruplar arasında anlamlı bir ilişki saptandı (p=0,041). Risk faktörü olarak gestasyonel diyabeti olanlar ile kontrol grubu arasında konvansiyonel modda ortalama izlem süresi açısından istatistiksel olarak anlamlı fark saptandı (p=0,040). Lojistik regresyon analizi ile vaka ve kontrol grupları arasında en etkili bağımsız değişkenler konvansiyonel mod süresi (p=0,042), HFOV süresi (p=0,010), toplam oksijen alma süresi (p=0,005) bulundu.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Effect of Maternal Risk Factors on Respiratory Distress Syndrome Objective: In this study, we aimed to evaluate the effects of maternal risk factors on premature infants with respiratory distress syndrome, 26-32 gestational weeks, on the prognosis of respiratory distress syndrome and the acute and long term problems of prematurity. Materials and Methods: Retrospective epicrisis data of 128 respiratory distress syndrome patients between the dates of 26-32 gestations admitted to Çukurova University Medical Faculty Hospital Newborn Intensive Care Unit between 01 January 2014 and 31 December 2017; data collection, antenatal steroid use, maternal age, maternal disease, drug and substance use history, maternal age, gender, maternal measurements, APGAR scores, treatment, prognosis, duration of stay in the ventilator, registered in their forms. The case group consisted of those who had a single maternal risk factor from those with respiratory distress syndrome. The control group consisted of patients with respiratory distress syndrome without maternal risk factors. Results: There was a statistically significant difference between the maternal body mass index and the case and control groups (p=0.043). There was a statistically significant difference between the groups and nasal CPAP and nasal SIMV duration (p=0.044). There was a statistically significant relationship between total oxygen uptake and the groups. (p=0.047). There was a significant relationship between the length of hospitalization and the groups (p=0.041). There was a statistically significant difference between the control group and the gestational diabetics in terms of the mean duration of follow-up in the conventional mode (p=0.040). Logistic regression analysis revealed that the most effective independent variables between case and control groups were the duration of conventional mode (p=0.042), the duration of HFOV (p=0.010), and the duration of total oxygen uptake (p=0.005).