Otuz dört gestasyon haftasından önce doğan prematürelerde gelişen tedavi gerektiren prematüre retinopatisinde risk faktörlerinin incelenmesi
Evaluation of risk factors in retinopathy of prematurity requiring treatment that develops in prematures born before 34 weeks of gestation
- Tez No: 907946
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN TOLGA ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pediatrik Temel Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İleri Yenidoğan Araştırmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada, tedavi gerektiren prematüre retinopatisi (ROP) risk faktörlerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmamız tek merkezden ve retrospektif olarak planlandı. Koç Üniversitesi Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi'nde 01.01.2019-31.12.2022 tarihleri arasında takip edilmiş yenidoğanlar çalışmaya dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen yenidoğanların demografik ve klinik özellikleri incelendi. Çalışmaya 185 prematüre bebek dahil edildi. Hastaların 83'ünde (%44.86) ROP tespit edildi. Çalışma hastaları olan 185 hastadan 60'ında (%32.43) evre 1, 22'sinde (%11.89) evre 2 ve birinde (%0.54) evre 3 prematüre retinopatisi tespit edildi. Prematüre retinopatisi tespit edilen 83 hastanın 13'ünün (%15.66) ROP için tedavi edildiği belirlendi. Prematüre retinopatisi nedeniyle tedavi edilen 13 hastadan dördü evre 1, sekizi evre 2 ve birinde evre 3 prematüre retinopatisi olduğu tespit edildi. Prematüre retinopatisi grubunda solunum destek süresi, maksimum oksijen desteği düzeyi, yatış süresi, maternal hipertansiyon, canlandırma ihtiyacı, bebekte hipotansiyon, erken ve geç sepsis, apne, patent duktus arteriozus (PDA), respiratuar distres sendromu, bronkopulmoner displazi (BPD), intraventriküler kanama (İVK), transfüzyon ihtiyacı ve propranolol kullanımı yüksek bulundu. Tek değişkenli lojistik regresyon analizinde canlandırma ihtiyacı, postnatal steroid, eritrosit süspansiyonu transfüzyonu, İVK, BPD, PDA, sepsis (erken ya da geç), çoğul gebelik yokluğu, bebekte hipotansiyon, apne ve propranolol kullanımı hem ROP gelişimi hem de tedavi gerektiren ROP için risk faktörleri olarak anlamlı bulundu. Çoklu değişkenli lojistik regresyon modelinde ROP gelişimi için en önemli bağımsız risk faktörleri maternal hipertansiyon varlığı ve gebelik haftasının olduğu bulundu.
Özet (Çeviri)
This study investigated the risk factors for retinopathy of prematurity (ROP) requiring treatment in premature. Our study was planned as a single center and retrospective. Newborns who were followed up between 01.01.2019 and 31.12.2022 in Koç University Hospital Neonatal Intensive Care Unit were included in the study. Demographic and clinical characteristics of the neonates included in the study were examined. The study included 185 premature babies. ROP was detected in 83 (44.86%) of the patients. Of the 185 study patients, 60 (32.43%) had stage 1, 22 (11.89%) had stage 2, and one (0.54%) had stage 3 retinopathy of prematurity. Of the 83 patients with retinopathy of prematurity, 13 (15.66%) were determined to be treated for ROP. Of the 13 patients treated for retinopathy of prematurity, four had stage 1, eight had stage 2, and one had stage 3 retinopathy of prematurity. In the retinopathy of prematurity group, respiratory support duration, maximum oxygen support level, hospitalization duration, maternal hypertension, need for resuscitation, hypotension in the baby, early and late sepsis, apnea, patent ductus arteriosus (PDA), respiratory distress syndrome, bronchopulmonary dysplasia (BPD), intraventricular hemorrhage (IVH), need for transfusion and propranolol use was found to be high. In univariate logistic regression analysis, the need for resuscitation, postnatal steroid, erythrocyte suspension transfusion, IVH, BPD, PDA, sepsis (early or late onset), absence of multiple pregnancy, hypotension in the neonate, apnea and use of propranolol were found to be significant independent risk factors for both the development of ROP and ROP requiring treatment. In the multivariate logistic regression model, the most important independent risk factors for the development of ROP were found to be the presence of maternal hypertension and gestational age.