Eritrosit replasmanı yapılan hastalarda etki ve yan etkilerin eritrosit tazeliğine göre karşılaştırılması
Comparison of red blood cell transfusions effect and side effects by freshness of erythrocytes
- Tez No: 502658
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL FİKRİ BAŞLAMIŞLI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Hematology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Amaç: Kan plazma ve hücrelerden oluşan canlı bir dokudur. Kan transfüzyonu ise hücrelerin, dokuların ve organların nakli ile aynı işlemdir1. Kan ve kan ürünleri transfüzyonu yerinde kullanıldığı zaman hayat kurtarıcı bir tedavidir. Güvenli ve etkili antikoagülasyon yöntemlerinin bulunması ve plastik kan torbalarının kullanılmaya başlanması ile kan ürünleri uzun süreli saklanabir hale gelmiştir2. Ek olarak çeşitli koruyucu solüsyonların kullanılması ile bu süreler daha da artırılmıştır. Örneğin SAG-M, AS-1, AS-3 ve AS-5 gibi koruyucu solüsyonlu Eritrosit süspansiyonlarının saklama süreleri 42 gün, CPDA-1' de muhafaza edilenlerin ki 35 gün, CPD' da muhafaza edilenlerin ki ise 21 gündür3,4. Eritrosit süspansiyonlarının depolanma süresi ile ilişkili olarak bazı istenmeyen etkilerin ortaya çıkabileceği gündeme gelmiştir. Ayrıca uzamış depolanma süresi eritrosit canlılığını azalttığıda bilinmektedir. Çalışmamızda, eritrosit süspansiyon transfüzyonu yapılan hastalarda etki ve yanetkilerin eritrosit tazeliğine göre karşılaştırılmasını amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları servislerinde temmuz 2016-mart 2017 yılları arasında çeşitli nedenlerle yatırılıp takiplerinde Eritrosit süspansiyon transfüzyonu yapılan hastalarda ES' nun yaşına göre transfüzyonun etkinliği ve akut yan etkileri prospektif olarak değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya alınan 616 EST' nun 377' si erkek (% 61,2), 239' u kadın hastalara (% 38,8) yapıldı. EST'u yapılan hastalarımızda ortalama hemoglobin değeri 7,4 g/dl, ortalama hematokrit değeri ise % 22,7 olarak bulundu. Eritrosit yaşı ortalama 4,9 gün idi. Transfüze edilen ES' larının 478' i 0-7 günlük (% 77,7), 137' si 8 gün ve üzeri günlük (% 22,3) idi. Sonuç: Her bir ünite 0-7 günlük ES' u transfüzyon sonrası hemoglobin düzeylerinde ortalama 0,9 g/dl artış sağlarken, her bir ünite 8 gün ve üzeri günlük ES' u transfüzyon sonrası hemoglobin düzeylerinde ortalama 1 g/dl artış sağladığı ve istatiksel olarak anlamlı bir fark olmadığı bulunmuştur. Akut transfüzyon reaksiyonları açısından da iki grup arasında istatiksel olarak anlamlı bir fark olmadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: Blood is a living tissue, composed of plasma and cells. Blood transfusion is the same process as transplantation of cells, tissues and organs.Tranfussion of blood and blood products are life-saving treatments when used properly. With the availability of safe and effective anticoagulation methods and coming into use of plastic blood bags, blood products have been able to be stored for a long time. In addition, by the use of various preservative solutions that duration increased further.For example, retention times of erythrocyte suspensions with preservative solutions such as SAG-M, AS-1, AS-3 and AS-5 are 42 days, 35 days for CPDA-1, 21 days for CPD. It became a current issue that some undesirable effects may occur in relation to the storage period of erythrocyte suspensions. It is also known that the prolonged storage period reduces aliveness of erythrocyte. In this study, it is aimed to compare the effects and side effects in terms of erythrocyte freshness in patients who undergo transfusion of erythrocyte suspension. Materials and Methods: In this study, the efficiency and acute side effects of transfusion with regards of the age of ES in patients, who were admitted to Çukurova University Medical Faculty Internal Medicine Department between July 2016 and March 2017 for various reasons and who had undergone transfusion of erythrocyte suspension, are prospectively evaluated. Findings: 377 men (% 61.2) and 239 women (% 38.8) of 616 EST were included in the study. The average hemoglobin value was found as 7.4 g/dl and the average hematocrit value was found as 22.7 in our patients with EST. The average age of erythrocytes was 4.9 days. 478 of the transfused ES were 0-7 days old (% 77,7), 137 of the transfused ES were 8 days old and over (% 22,3). Conclusion: While each unit provides an average increase as 0,9 g/dl in hemoglobin levels after ES transfusion of 0-7 old days, each unit increased the mean hemoglobin levels by 1 g/dl after 8 days and over daily of transfusion with erythrocyte suspension and no statistically significant difference was found.There was no statistically significant difference between the two groups in terms of acute transfusion reactions.