XVI. yüzyılda Adana kentinin fiziksel yapısı
Physical structure of the city of Adana in the XVI th. century
  1. Tez No: 50267
  2. Yazar: F.DUYGU ORAL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. TAMER GÖK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
VIII öz Bu çalışma“XVI. Yüzyıl Adana Kenti Monografisi”dir. Kentin kuruluşundan XVI. yüzyıla kadarki dönemde, yerleşme alanları ve sosyal, kültürel ve ekonomik nedenlere bağlı olarak değişimler üzerinde kısaca durulmuştur. Ana hedef olarak söz konusu yüzyılda sosyo- ekonomik yapıya paralel olarak yerleşim farklılıkları ile kentin kaba sınırının belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu çalışmanın Adana kenti tarihinde önemli bir boşluğu dolduracağı ve bundan sonra yapılacak benzer konudaki çalışmalar için kaynak olacağı ümit edilmektedir.
Özet (Çeviri)
IX ABSTRACT This master thesis is the“ Monography Of The City Adana ”. From the first settlement in Adana until the 16th century, the development of the physical structure depending on the political, cultural, social and economical causes are shortly explained. The main aim is to obtain the edge of the city in 16th century and the differentiation of the settlements parallel to the social and the economical structure. A large break in the history of Adana should be filled by this study.