Investigating the influence of spectral powerdistribution characteristics on hue differentiationtask performance
Spektral güç dağıtımı özelliklerinin renk türü ayrımcılık işi üzerindeki etkinliklerinin araştırılması
- Tez No: 502707
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEMİHA YILMAZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu tezin amacı, ışık kaynaklarının spektral güç dağılımı özelliklerinin gözlemcilerin renk türü ayrımcılık performansı üzerine etkilerini araştırmaktır. Işık kaynaklarının renk ayrımcılık verimliliği spektral güç dağılımı özelliklerine göre incelenmiştir. Bu çalışmada Kürkçü'nün (2017) renk işi uygulama modelinin, renk türü özniteliği kullanılmıştır. Üç farklı öğrenci grubu, renk türü ayrımı işini üç farklı aydinlatma ayarı altında gerçekleştirdi; D65, LED ve Kompakt Floresan Işığı ile 4000K ve 6500K Renk Sıcaklığı (CCT). Renk türü ayırt etme işini gerçekleştirmenin hızı ve doğruluğu, iş performansını belirtmek için incelenmiştir. Bu çalışmaya, Bilkent Üniversitesi ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi farklı bölümlerinden 90 öğrenci gönüllü olarak katıldı. Katılımcılar, bir ışık kabini araciligiyla renk türü ayırt etme işini gerçekleştirdiler. Katılımcıların uyanıklık düzeyi“Karolinska Sleepiness Scale”kullanılarak değerlendirildi. Sonuçlar, ışık kaynağının spektral güç dağılımı özelliğinin gözlemcilerin renk türü ayırt etme performansı üzerinde etkili olduğunu gosterdi. Renk türü ayrımcılığı performansı, ışık kaynakları spektral güç dağılımlarinin radyasyon yoğunluğuyla orantılıydı. D65 genel doğruluğu ve hızı, geniş ve sürekli spektral güç dağılımi nedeniyle LED ve CFL ile çift karşılaştırmada anlamlı vi derecede daha iyi idi. Üstelik, LED ışık kaynağı altında Yeşil-Mavi renk türü görevinin doğruluğu diğer renk türü görevlerine kıyasla daha düşüktü. Bununla birlikte, Kompakt Floresan Işığı altında Kırmızı-Sarı renk türü görevi, diğer renk türü görevlerine kıyasla daha düşüktü. Katılımcıların uyanıklık seviyesi ve algılanan performansının farklı ışık kaynakları altında önemli ölçüde farklı olmadığı bulundu.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the effects of spectral power distribution (SPD) characteristics of light sources on hue differentiation performance of observers. Color differentiation efficiency of light sources was investigated with respect to their SPD characteristics. Hue attribute of Kürkçü's (2017) differentiation task was used in this study. Three different groups of students performed the hue differentiation task under 3 different lighting settings; D65, Light Emitting Diode (LED) and Compact Fluorescent Light (CFL) with 4000K and 6500K Correlated Color Temperatures (CCT). The speed and accuracy of performing the hue differentiation task were investigated to indicate the task performance. Ninety students from different departments at Bilkent University and Middle East Technical University voluntarily participated in this study. The participants performed the hue differentiation task inside a light booth as a control light condition. Additionally, the alertness level of the participants as a biological effect of light sources was also investigated in this study. The iv alertness level of participants was assessed using Karolinska Sleepiness Scale (KSS). The results showed that SPD characteristic of the light sources was effective on hue differentiation performance of observers. Indeed, the hue differentiation performance was in proportion to the radiation intensity of the SPDs of light sources. Overall accuracy and speed of D65 were significantly better in pairwise comparison with LED and CFL due to wide and continuous band SPD characteristic. Moreover, under LED light source the accuracy of Green to Blue (G to B) hue differentiation task was lower in comparison to other hue tasks. However, under CFL the accuracy of Red to Yellow (R to Y) hue differentiation task was lower in comparison to other hue tasks. It was found that alertness level and perceived performance of the participants were not significantly different under different light sources.