Babanzade Ahmed Naim'in hadis müdafaası
Babanzade Ahmed Naim's hadith defense
  1. Tez No: 502725
  2. Yazar: REYHAN GÖKSU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİMETULLAH AKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Çalışma, hadis usûlünde yer alan ihtilaflı meseleler karşısında Cumhuriyet dönemi âlimlerinden Babanzâde Ahmet Naim'in tercüme etmiş olduğu Buhari Muhtasari Tecrid-i Sarih'e yazdığı Mukaddime'de, bu konulara hangi açıdan çözüm ürettiği noktasından hareket etmektedir. Çalışmamız bir giriş, iki ana bölüm ve bir sonuçtan oluşmaktadır. Giriş bölümünde araştırmanın konusu ve önemi, amacı ve araştırmada izlenen yöntemden bahsedilmiştir. Birinci bölümde Babanzâde Ahmet Naim'in hayatı, kişiliği, eserleri, ilmi yönü ve Tecrid-i Sarih hakkında ki bilgiler aktarılmaya çalışılmıştır. İkinci bölüm ise usûl konularına ayrılarak Mukaddime'de yer alan ihtilaflı meseleler, oryantalistler, gelenekselciler ve yeni yaklaşımcılar açısından değerlendirilip konu, Babanzâde Ahmet Naim'in bakış açısı ile sınırlandırılmıştır. . Ravide adalet ve zabt, isnad sisteminin güvenilirliği ve ne zaman zuhur ettiği; sahabilerin az yahut çok hadis rivayet etmesinin gerekçeleri; rivayet sistemi ile tarih ilminin mukayesesi; zayıf hadislerle amel edilip edilemeyeceği; hadislerin akla arz olunup olunamayacağı; mana ile hangi şartlar altında rivayette bulunulması gerektiği ve son olarak da hadis ilminde otorite kabul edilen Buhari ve Müslim'e yönelik eleştirilerin haklılığı ve gerekçeleri ikinci bölümün konusunu oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
The research includes one of the republican period pundits, Babanzade Ahmet Naim's trying to find solutions to controversial problems locating in tradition procedure in his Mukaddim which he translated and wrote to Buhari Muhtasari Tecrid. Our research consist of an introduction, two main parts and the conclusion. Introduction part mentions the method followed, the subject importance and the purpose of the research . In the first part Babanzade Ahmet Naim's life, his personality, his works, his scientific side and the knowledge of Tecrid –i Salih are tried to be given. The second part is completely featured with traditional procedure and controversial problems are interpreted according to orientalist, traditionalist and the new approaches and the subject is concluded with Babanzade Ahmet Naim's line of vision. Ravide justice and zabt, the stability of Isnad system and when it was arisen, the reasons of why the companions of the prophet Muhammed deeded few or more tradition, comparison of narrative system and the history science, whether ıt can be practiced with weak traditions or not, whether the traditions are related to mentality or not, under what circumstances it is required to deed with meaning and lastly the factuality and neccesity of critics oriented to Buhari and Müslim who are considered to be authority of tradition science compose the second part. As for the conclusion part, It is ended emphasizing where Babanzade Ahmet Naim stands in tradition procedure and according to which criterions he acted to find solutions to problematic situations.