Babanzade Ahmet Naim Efendi'nin 'İslamcılığına' sosyolojik bir bakış
A Sociological approach to Babanzade Ahmet Naim Efendi's 'Islamism'
- Tez No: 573607
- Danışmanlar: PROF. DR. ADİL ÇİFTÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Felsefe, Sosyoloji, Religion, Philosophy, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Çalışmamızda Babanzade'nin İslamcılık anlayışını sosyolojik bir bakış açısıyla ele aldık. Amacımız Babanzade'nin İslamcılığını hayatı, eserleri ve toplumsal bağlantılarıyla değerlendirip derinlemesine anlamaya çalışmaktır. Giriş Bölümünde çalışmamızın amacı, önemi, yöntemi, kullandığımız temel eserleri ve tezin içeriği hakkında tanıtıcı bilgilere yer verdik. Birinci Bölümünde Babanzade'nin hayatını, eserlerini ve çeviri yöntemini ele aldık. Hayatını ve eserlerini ele alışımızın sebebi her fikrin toplumsal bağlamıyla ele alınması gerektiğini düşünmemizdir. İkinci Bölümde Babanzade'nin felsefe hakkındaki düşüncelerini ve onun hadis metodolojisi ile modern tarih metodolojisi karşılaştırmasını açımladık. Üçüncü Bölümde Babanzade'nin ahlâk anlayışını, Kant'ın ahlâkına eleştirisini ve rasyonalist ahlâk ile İslam ahlâkı arasında yaptığı karşılaştırmaları, benzerlikler kurmasını ele aldık. Dördüncü Bölümde İslamcılığı,Babanzade'nin İslamcılık anlayışını ve milliyetçilik hakkındaki görüşlerini yorumladık. Sonuç Bölümünde çalışma boyunca dile getirdiğimiz fikirleri değerlendirdik ve Babanzade'nin İslamcılık anlayışından hareketle onun İslamcılık düşüncesini gelenek ve modernizm ikilemi bağlamında yorumladık.
Özet (Çeviri)
In this study, we discussed Babanzade's understanding of Islamism from a sociological perspective.Our aim is to evaluate and understand the Islamism of Babanzade; life, works and social connections to evaluate and try to understand in depth. In the introduction chapter, we have included introductory information about the purpose, importance, method, basic works of our study and the content of the thesis. In the first chapter, we discussed his life, works and translation method.The reason we deal with his life and works is that we think that every idea should be handled in its social context.In the second chapter, we explain Babanzade's thoughts on philosophy and his comparison of hadith methodology with modern methodology of history. In the third chapter, we discussed Babanzade's understanding of morality, Kant's critique of his ethics and his comparison between rationalist morality and Islamic ethic.In the fourth chapter, we interpreted Islamism, Babanzade's understanding of Islamism and his views on nationalism. In the concluding section, we evaluated the ideas expressed in our study, and interpreted the idea of Islamism in the context of the dilemma of tradition and modernism.