Trabzon / Tonya ağzı örneğinde işlevsel bir ağız sözlüğü oluşturma denemesi
Experiment of generating a functional dialect dictionary in the Trabzon/ Tonya local dialect example
- Tez No: 502761
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHADIR GÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
Sözlük biliminin alt dallarından biri olan ağız sözlükçülüğü konusunda Türkiye' de birçok çalışma yapılmıştır. Ancak yapılan bu çalışmalarda kullanılan yöntem ve tekniklerin işlevsel bir ağız sözlüğü oluşturmada yetersiz kaldığı gözlemlenmiştir. Daha çok amatör araştırmacılar tarafından hazırlanan ağız sözlüklerinde pek çok yöntem hatası bulunmakta olup dil uzmanları tarafından bu alanda yeteri kadar çalışma yapılmamıştır. Bu konudaki eksiklikler de göz önünde bulundurularak hazırlanan Trabzon / Tonya Ağzı Örneğinde İşlevsel Bir Ağız Sözlüğü Oluşturma Denemesi adlı çalışmada ilk olarak temel sözcükler listesi hazırlanarak kavram alanları ile ilgili derleme yapılmıştır. Sözlük malzemesi olarak alınan kelimeler gerektiğinde yörede kullanıldığı gibi cümle içerisinde kullanılarak, mani, dörtlük vb. dil malzemelerine de yer verilerek sözcükleri anlaşılır hale getirmek amaçlanmıştır. Yazı diline oranla bir hayli çeşitlilik gösteren nesne, bitki, hayvan adları mümkün olabildiğince görsel unsurlarla desteklenerek verilmek istenen sözcük tanıklı hale getirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Many studies have been done subject of dialect lexicography which is a sub category of lexicography in Turkey. But metot and techniques used in these studies observed to be inadequate about generating a functional dialect dictionary. There are many method errors in dialect dictionaries prepared by more amateur researchers and not enough study has been done by language experts. Taking into account the shortcomings in this regard, firstly it has been compiled in related to concept areas by preparing a list of basic words in named work "Experiment of Generating a Functional Dialect Dictionary in the Trabzon/ Tonya Local Dialect Example. Word taken as dictionary material was used in the sentence as it was used in the region when necessary and aimed to make words understood by giving place to quatrain, launguage material and so on object, plant and animal names that is highly diversified compared to the writing language has been tried to be made into a testimony as much as possible by supporting visual elements.