Intersubjectivity in psychotherapy: Perspectives of sadomasochism and conversation analysis
Psikoterapide öznelerarasılık: Sadomazoşizm ve konuşma çözümlemesi yaklaşımları
- Tez No: 502770
- Danışmanlar: PROF. DR. FARUK GENÇÖZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 209
Özet
Bir kişilik örgütlenmesi olarak ele alındığında sadomazoşizm kişilerarası ilişkilerde kendini tekrar eden zarar verme ve zarar görme örüntüleri ile tanımlanmaktadır. İlişkisel ve sosyal inşacı yaklaşımlar hem kişilik özelliklerinin hem de psikoterapi ilişkisinin öznelerarası eksende anlaşılmasının önemine işaret etmektedirler. Psikoterapi ilişkisinde sadomazoşist özelliklerin ortaya çıkışıyla ilgili alanyazın da kimi ilişki dinamiklerinin ortak inşasına dair bilgiler sunmaktadır. Ancak, güncel alanyazının bu alanda sunduğu bilgi temelde vaka çalışmaları ya da pozitivist paradigmaya dayalı araştırma bulgularına dayanmakta, yukarıda değinilen ilişki dinamiklerinin niteliğini anlamak için daha yakından bir incelemeye ihtiyaç duyulmaktadır. Sonuç olarak, bu çalışma sadomazoşist kişilik özellikleri olan danışanlar ve terapistlerinin psikoterapi ilişkisinde nasıl bir etkileşim kurduklarını anlamayı hedeflemekte ve bu sorunun cevabını bulabilmek için konuşma çözümlemesi yöntemi kullanmaktadır. Konuşma çözümlemesi, kişilerin konuşmalarındaki tekrar eden mikro dinamikleri analiz ederek sosyal eylemleriyle inşa ettikleri anlamları ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Dört terapist-danışan çiftine ait yirmi dört seans bu yöntemle analiz edilmiş ve“işbirliği”,“işbirliğinin bozulması”ve“işbirliğinin belirsizliği”olarak terapinin farklı aşamalarında ve çiftler arasında çeşitli değişiklikler gösteren üç ilişki örüntüsü belirlenmiştir. Bulgular psikoterapi alanındaki konuşma çözümlemesi, aktarım-karşıaktarım ve nesne ilişkileri alan yazını çerçevesinde tartışılmış ve çalışmanın psikoterapi ilişkisinin öznelerarası özellikleriyle terapist ve danışanların bu ilişkide eşit derecede etkin taraflar olarak inşa ettikleri anlamlara dair açıklamalar sunduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Sadomasochism as a personality organization is defined in terms of recurrent patterns of compulsion to hurt and to be hurt in interpersonal relationships. The relational and social constructivist views for both personality traits and psychotherapy relationship points out the importance of intersubjectivity. Thus, the literature on the relational manifestations of sadomasochistic properties in psychotherapy from this perspective informs us about the co-construction of some relational dynamics. However, information in the literature relies mainly on case studies or research from positivist paradigm and there is a need for closer examination of qualitative properties of aforementioned dynamics. As a result, this study aims to examine how psychotherapy clients with sadomasochistic features and psychotherapists interact in their therapeutic relationship. In order to answer this question conversation analysis is utilized. It aims to reveal how meanings are constructed in social actions of individuals by analyzing conversationsin terms of recurrent relational patterns and micro dynamics. Twenty four sessions conducted by four therapist-client dyads are analyzed with this method and the analysis suggested that collaboration, uncollaboration, and ambiguity of collaboration were three main patterns of interaction, which varied in different stages of process and among dyads. The findings are discussed from conversation analysis perspective related to psychotherapy research, transference-countertransference, and object relations literature. It is concluded that this study provides support for the intersubjectivity of psychotherapy relationship and explains some facets of how therapists and clients, as equally active agents, construct meanings in this relationship.