A prospective action for intersubjectivity: Knowledge checks in multi-party task-based l2 interaction context
Çok katılımlı görev temelli etkileşimlerde özneler arasılığı sağlayabilmek için kullanılan bilgi yoklamaları
- Tez No: 528189
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KADRİYE DİLEK BACANAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışma Türk Yüksek öğrenim bağlamında İngilizce dilini yabancı dil olarak öğrenenlerin görev temelli tartışma etkileşimleri içinde kullandıkları etkileşimsel kaynaklardan“Bilgi Yoklaması”kaynağının sırasal ortaya çıkışını mikro-analitik olarak incelemektedir. Çalışmanın yöntemi budunbilim (etnometodoloji) temelli Konuşma Çözümlemesi yöntemidir. Bu çalışmanın üzerinde gerçekleştirildiği veri Hacettepe Üniversitesi İngiliz Dili Eğitimi, Sözel İletişim Becerileri 1 ve 2 derslerini alan öğrencilerin sınıf dışı yürüttükleri tartışmaların ses kayıtlarının toplanması sonucunda oluşturulmuş ve L2DISCO (İkinci Dil Tartışma Çalışmaları Derlemi) olarak adlandırılmıştır. Katılımcıların hepsi İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenmektedir. Veri toplamda 1 yıllık süre içerisinde katılımcıların kendi etkileşimlerini kaydetmesi yoluyla 6 farklı zaman diliminde toplanmıştır ve her biri yaklaşık 20 dakikadan oluşan 174 kayıt mevcuttur. Toplam veri boyutu 58 saattir. Bu çok katılımlı görev temelli etkileşimlerin Konuşma Çözümlemesi yöntemi ile incelenmesi sonucu, katılımcıların Bilgi Yoklaması etkileşimsel kaynağını kişiler arasılığı sağlayabilmek için ön sıralamalarda kullandıkları görülmüştür. Katılımcıların bu etkileşimsel kaynak sayesinde konuşma içerisinde akıcılığı ve ortak bulunuşluğu sağladıkları görülmüştür. Ek olarak, Bilgi Yoklama etkileşimsel yetisini kullanan kişinin diğer katılımcılar tarafından başlatılacak onarım isteklerinin oluşumunu engelleyerek etkileşimin dizi düzenini değiştirecek söz sıraları oluşumunu engellediği görülmüştür. Özneler Arasılığı sağlamak için kullanılan Bilgi Yoklamaları sonucunda bazı sırasal yapıların katılımcıların kelime ve kültürel öğrenmeler gerçekleştirebilmesi için fırsatlar sağladığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Tasks have been used in order to promote interactional skills of learners in language learning settings. However, the real interactions between task performers have largely remained unexplored due to theory-driven treatments. To this end, this study aims to demonstrate the sequential organization of a grammatical unit knowledge check questions based on the conversation analytic examinations of participants' discussion task oriented interactions. Moreover, the interactional actions that learners accomplish by using knowledge check questions will be demonstrated. This study will track the knowledge check question practices through the robust methodological underpinnings of ethnomethodological Conversation Analysis. The data of the study come from discussion tasks designed as out-of-classroom activity for students taking the Oral Communication Skills 1 and 2 classes at Hacettepe University Division of English Language Teaching. Participants are all non-native speakers of English. The dataset includes the participants' audio recorded conversations at 6 different times over 1 year and consists of a total of 174 multi-party conversations (average 20 minutes each). The total amount of the data is about 58 hours of audio recordings. The data-driven analysis of the extracts shows that participants use knowledge check questions as an interactional resource in pre-sequential environments to establish or secure intersubjectivity. In addition, knowledge check questions enable users to pre-empt other repair initiation which would cause break-down of the conversation. The micro analysis also shows that the main action of the sequences turns into negotiation of referred item, and these sequences generate definition talk. In line with the previous findings, definition talk sequences create opportunities for cultural or vocabulary learning. All in all, this study brings new insights into a variety of research strands that feed into the theoretical and pedagogical background of foreign language education such as second language interactional competence, task-oriented interaction and Task Based Language Teaching. The findings also have implications for the growing body of research on conversation analysis for second language acquisition (Kasper & Wagner, 2011; Markee & Kasper, 2004).