Propolis ve soğan ekstraktlarının antimikrobiyal ve 3T3 fibroblast hücreleri üzerine etkileri
The effects of propolis and onion extracts on antimicrobial and 3T3 fibroblast cells
  1. Tez No: 502817
  2. Yazar: SEDAT BALCIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHSİN KONUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Çalışmamızda odaklandığımız hipotez doğal antibiyotik olarak görülen porpolisin kimyasal antibiyotiklerin neden olduğu bakteriyel direncin oluşumuna alternatif olarak doğal antibakteriyel etkili özelliğinin olmasıdır. Ayrıca kapanmayan yaraların tedavisinde ise soğanın yara izi oluşumunu azaltıcı özelliğinin bulunmasıdır. Literatürde Propolis ekstraktının antiseptik, antibakteriyel, antifungal, antiviral, büzücü, spazmolitik, antiinflamatuar, anestezik, antioksidan, antiülser, immünomodülatör ve yara iyileştirmesini hızlandırıcı özelliğe sahip olduğu ,soğan ekstraktının ise antidiyabetik, antioksidan, antihipertansif, antitrombotik, hipoglisemik, antienflamatuvar, yara izi oluşumunu azaltıcı ve antihiperlipidemik özelliklerinin olduğu bilinmektedir. Tüm bu bilgiler ışığında bizim çalışmamızda ki temel amaç ise çeşitli konsantrasyonlarda hazırlanan soğan ve propolis örneklerinin Fibroblast 3T3 hücre hattında canlılık üzerine etkisini ve 5 farklı bakteride antimikrobiyal özelliğini incelemek olmuştur. Bu amaç doğrultusunda hücre hattı canlılığı için MTT testi kullanıldı. Soğan ile propolis için metanollü ve etanollü ekstraklarda çalışılmıştır. Antimikrobiyal deneyler için ise metanol, metanol LB ve etanol ektsraktlarıyla çalışılmıştır. Hücre canlılığı ve antimikrobiyal çalışma grubu içinde sıvı mikrodilüsyon tekniği tercih edildi. Soğanın ve propolisin alkol çözücüleri kontrol grubu olarak tercih edildi. Antimikrobiyal deneylerde ise İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesinden klinik olarak izole edilen Escherichia coli, Lactobacillus sp., Staphylococcus aureus, Pseudomonas aeruginosa, Kliebsiella pneumoniae tercih edildi. Metanollü propolis ekstraktlarından elde edilen veriler hücre canlılığında en anlamlı azalmanın 4x10-3 μM konsantrasyonunda olduğunu göstermiştir (p=0,001, Tukey test).Etanollü propolis ekstraktlarının 2x10-2 μM konsantrasyonunda hücre canlılığında anlamlı olmasa da bir artış görülmekte (p=0.151 Tukey test). Metanollü ve etanollü soğan ekstraktlarının ise hücre canlılığı üzerine hiçbir etki yapmadığı görülmüşür. Metanollü, metanol LB, etanollü olarak elde edilen soğan ve propolis ekstraklarının hiçbir konsantrasyonu etki göstermemiştir.
Özet (Çeviri)
The hypothesis we focus on in our study is that the porpholin, seen as a natural antibiotic, has natural antibacterial properties as an alternative to bacterial resistance formation caused by chemical antibiotics. In addition, in the treatment of uncomplicated wounds, onion has the ability to reduce scar formation. The propolis extract has the property of accelerating antiseptic, antibacterial, antifungal, antiviral, astringent, spasmolytic, antiinflamatuar, anesthetic, antioxidant, antiulcer, immunomodulator and wound healing in the literature. Onion extract has antidiabetic, antioxidant, antihypertensive, antithrombotic, hypoglycemic, antiinflammatory, scar formation reducing and antihyperlipidemic properties. In the light of all this information, the main purpose of our study was to investigate the effect of onion and propolis samples prepared at various concentrations on viability in Fibroblast 3T3 cell line and the antimicrobial properties of 5 different bacteria. For this purpose, MTT test was used for cell line viability. Onion and methanol extracts were used for onion and propolis. For antimicrobial experiments methanol, methanol LB and ethanol extracts were used. In the cell viability and antimicrobial study group, liquid microdilution technique was preferred. Onion and propolisine alcohol solvents are preferred as the control group. In antimicrobial experiments Escherichia coli, Lactobacillus sp., Staphylococcus aureus, Pseudomonas aeruginosa and Kliebsiella pneumoniae, which were clinically isolated from Cerrahpasa Medical Faculty of Istanbul University, were preferred. (P = 0.001, Tukey test). An increase in cell viability (p = 0.151 Tukey test) was observed at 2x10-2 μM concentration of ethanolic propolis extracts. Methanolic and ethanolic onion extracts had no effect on cell viability. No concentration of methanolic, methanol LB, ethanol-derived onion and propolis extracts were effective.