Birinci basamakta öksürük şikayeti ile başvuran hastaların tedavide uyguladıkları yöntemlerin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 668142
  2. Yazar: BUKET YANIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CENK AYPAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Bu çalışmada 18 yaş ve üzerindeki hastaların öksürükte kullandığı tüm tedavi yöntemlerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: Bu tanımlayıcı çalışma Ankara'da bir aile sağlığı merkezinde 01.07.2019-15.04.2020 tarihleri arasında yapılmıştır. Çalışmaya 18 yaş ve üzerindeki öksürük şikayeti olan 235 yetişkin dâhil edilmiştir. Önceden hazırlanmış, kişisel bilgiler ile öksürüğe yönelik bilgi ve uygulamalara ilişkin 21 sorudan oluşan anket formları araştırmayı kabul eden katılımcılar tarafından yüz yüze doldurulmuştur. Verilerin analizi IBM SPSS 15,0 paket programında yapılmıştır. p0,05). Sonuç: Çalışmada GTAT kullanımı sık (%87,7) bulunmuştur. Bu çalışmada hastaların kullandığı alternatif yöntemlerin çoğunu bitkisel ürünler oluşturmaktadır. Hastaların öksürük için kullandığı GTAT yöntemleri sorgulanmalı, öksürükte kullandığı yöntemlerden yararlı, yararsız ve zararlı uygulamalar hakkında hasta aydınlatılmalıdır. Çalışmamızda hekime başvuru oranından çoğunlukla daha yüksek oranda öncelikli olarak diğer yöntemleri (hekime danışmadan öksürük şurubu ve antibiyotik kullanmak, bitkisel tedavi uygulamak vb) kullandığı görülmüştür. Bu nedenle hastaların GTAT yöntemlerinde olduğu gibi hekime danışmadan öksürük şurubu ve antibiyotik kullanımı ile ilgili de bilgilendirilmelidir.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it was aimed to evaluate all treatment methods used in cough by patients aged 18 and over. Materials and Methods: This descriptive study was conducted in a family health center in Ankara between 01.07.2019-15.04.2020. 235 adults 18 years of age and older with cough complaints were included in the study. Pre-prepared questionnaire forms consisting of 21 questions about personal information and information and applications regarding cough were given and filled face-to-face by the participants who accepted the study. The analysis of the data was done in IBM SPSS 15.0 package program. A p value of 0.05). Results: Complementary and alternative therapy use of TAT was frequent in the study. In this study, most of the alternative methods used by the patients are herbal products. Complementary and alternative treatment(CAM) methods used by the patients should be questioned, and the patient should be informed about the useful, useless and harmful applications of the methods used in cough. Chronic drug use due to chronic diseases is common, especially in the elderly. Patients should be informed about drug-herbal product interaction.