Kompleks bakır cevherlerinin optimal flotasyon şartlarının tespiti
Determination of optimal flotation conditions of complex copper ores
  1. Tez No: 50282
  2. Yazar: F.DENİZ AYHAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. OKTAY BAYAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
81 ÖZET Siirt-Madenköy bakır karotlanndan alman ve %1.83 Cu içeren cevherin izabe tesislerinde istenen konsantre sınırlarında flotasyon yöntemi ile zenginleştirilerek kazanılması amaçlanmıştır. Cevher 38 um 'da serbestleşmekte ve çoğunlukla düzensiz şekilli taneler içermektedir. Flotasyon deneyleri Yates düzenine göre yapılmış ve Anova analizi ile değerlendirilerek kaba flotasyon koşullan belirlenmiştir. pH, katı-sıvı oranı, kollektör miktarı ve köpürtücü miktarının flotasyona pozitif ve negatif yönde yaptığı etki belirlenerek optimum kaba flotasyon koşullan tesbit edilmiştir. Optimum kaba flotasyon koşullannda (pH 1 1, %30 katı, 60 g/t A 343+AF 21 1, 50 g/t DF 250, -38 mm, %68.69, kanştırma hızı 1600 d/d + 1400 d/d koşullandırma; 15 + 9+ 5 + 1, 50 g/t Na2Si03 ve 18 dk flotasyon süresi ) yapılan deneyde kaba bakır konsantresi %6.14 Cu tenörü ve %92.03 verimle kazanılmıştır. Optimum kaba flotasyon koşullan dikkate alınarak elde edilen konsantre 3 temizlemeye tabi tutularak nihai konsantre %18.01 Cu tenörü ve %88.44 metal verimi ile kazanılmıştır. Temizleme deneylerinde reaktif kullanılmamış ve pH kireçle 11 'e ayarlanarak konsantreler I It.'lik hücreye alınmış ve 1600 d/d + 1400 d/d hızla kanştınlıp 3+3+3 dk koşullandınlarak 14+12+8 dk yüzdürülmüştür. Piritli nihai artık'ta %0.2 bakır kaçağı olduğu tesbit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
82 SUMMARY It is aimed to gain the ore taken from Siirt-Madenköy copper carrots and contains 1.83% Cu by processing with flotation in objected concentrate borders in smelting furnaces. Ore gets free in 38 urn and contains usually disordered shaped grains. Flotation experiments were done according to Yates order and evaluating with Anova analysis, rougher flotation conditions were determined. By determining the influence of pH, solid-liquid rate, collector amount and frother amount to flotation positively or negatively, optimum rougher flotation conditions were fixed. In experiment done in optimum rougher flotation conditions (pH 11, 30% solid, 60 g/t A 343+AF 211, 50 g/t DF 250, -38 urn; 68.69%, stirring speed 1600 rpm+1400 rpm conditioning; 15+9+5+1, 50 g/t Na2Si03 and 18 min. flotation time), rougher copper cocentrate gained with 6. 14 Cu grade and 92.03% recovery. By making concentrate 3, which has been got by taking optimum rougher flotation conditions into consideration, subject to cleaning process, final concentrate was gained with 28.01% Cu grade and 88.44% metal recovery. Reactives haven't been used in cleaning experiments and pH was regulated to 1 1 by using lime, concentrates were taken in cells of 1 It capacity and mixed in 1600 rpm+1400 rpm speed and by conditioning 3+3+3 min., floated 14+12+18 min. It was determined that there were 0.2% copper runaway in pyritic final tailing.