Kırılma bölgesinde dalga sınır tabakasının incelenmesi
The Investigation of wave boundary layer in the breaker zone
- Tez No: 50283
- Danışmanlar: PROF.DR. M. SALİH KIRKGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
IV oz Eğik tabanlar üzerindeki dalga transformasyon bölgesinde Laser-Doppler anemometresi kullanılarak ölçülen yatay partikül hız dağılımlarının değerlendirilmesi yapılmıştır. 1/6 ve 1/12 eğimli pürüzsüz yüzeyler için transformasyon bölgesinin çeşitli düşeylerinde hız profilleri çıkarılmış ve çeşitli dalga teorileri ile karşılaştınlmıştır. Sınır tabakası kalınlığının değişimi incelenmiş ve sınır tabakasındaki hız dağılımı laminer modelden elde edilen çözüm ile kryaslanmıştır. Kayma hızlan hesaplanarak sınır tabakasındaki boyutsuz hız dağılımları“law of the wall”dağılımına uygun olarak sunulmuştur. Ayrıca yerel sürtünme katsayısının Reynolds sayısı ile değişimi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The distributions of the horizontal particle velocity measured by the Laser-Doppler anemometer in the wave transformation zone of sloping bottoms are evaluated. At various verticals of the transformation zone on the beaches having 1/6 and 1/12 slopes the velocity profiles are measured and they are compared with different wave theories. The variation of boundary layer thickness is investigated and the distributions of velocity in the boundary layer are compared with the results given by laminar theory. The shear velocities are calculated and the distributions of dimensionless velocities in the boundary layer are presented in the form of the“law of the wall”distribution. In addition, the variation of local friction factor with Reynolds number is studied.