Prostat adenokarsinomlarında ve hiperplazilerinderas ve stat3 sinyal yolakları ve prognostik parametrelerle değerlendirilmesi
Correlation of ras and stat3 with prognosticparameters in prostatic adenocarcinomas and benignprostatic hyperplasia
- Tez No: 502842
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAVVA ERDEM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Giriş: Prostat karsinomu, erkek cinsiyette en sık izlenen kanser olup mortalite açısından ikinci sırada yer almaktadır. Etyolojisinde ailesel, hormonal ve çevresel faktörleri içeren pek çok risk faktörü olduğu düşünülmektedir. Prostat karsinomunda prognozun belirlenmesi için Gleason skor, tümör hacmi, lenfovasküler invazyon, kapsül dışına yayılım, cerrahi sınır pozitifliği, seminal vezikül invazyonu gibi parametreler değerlendirilir. Bu çalışmada PanRas ve STAT3'ün prostat karsinomu ve benign prostat hiperplazi tanısı almış hastalarda ekspresyonuna ve prognostik açıdan önemi olup olmadığı değerlendirilmiştir. Materyal ve metot: Çalışmada 2013-2017 yılları arasında 34 radikal prostatektomi, 39 prostat tru-cut iğne biyopsisi sonrası tanı almış toplam 73 prostat karsinomu, 80 benign prostat hiperplazi tanılı hasta retrospektif olarak incelenmiştir. Prognostik parametreler sadece radikal prostatektomi yapılan hastalarda değerlendirilmiştir. Bulgular: Prostat adenokarsinomu ve PanRas arasında anlamlı ilişki bulunmuştur. STAT3 ile ise anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Prognostik parametrelerden olan cerrahi sınır pozitifliği ile PanRas ekspresyonu arasında anlamlı ilişki bulunmuş, diğer parametrelerle anlamlı ilişki bulunamamıştır. Sonuç: Bu bulgular ışığında prostat karsinomlu hastalarda PanRas ekspresyonu izlenebileceği görülmüştür. PanRas ekspresyonunun kötü prognostik bir parametre olabileceği düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
Objective: Prostate carcinoma is the most common cancer in male gender and is the second leading cause of mortality. It is thought that there are many risk factors in it's etiology including familial, hormonal and environmental factors. Parameters such as Gleason score, tumor volume, lymphovascular invasion, extracapsular extension, surgical border positivity, seminal vesicle invasion are examined for prognosis in prostate carcinoma. This study examined the expression and prognostic significance of PanRas and STAT3 in patients with prostate carcinoma and benign prostatic hyperplasia. Material and methods: A total of 73 prostate carcinomas and 80 benign prostatic hyperplasia cases were studied retrospectively (34 radical prostatectomies, 39 prostate needle biopsy) diagnosed cases between 2013-2017. Prognostic parameters were only assessed in patients undergoing radical prostatectomy. Findings: PanRas expression was found to be significant in cases with prostate adenocarcinoma. There was no significant relationship with STAT3. Among the prognostic parameters, PanRas expression of patients with tumors at the surgical margin was found to be significant, no relationship was found with other parameters.