Yaşa bağlı katarak olgularında sırt1 geni ekspresyon düzeyi ile hastalık arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of relation between sirt1 gene expression level and in patient with age related cataract
  1. Tez No: 502850
  2. Yazar: NİHAT BUĞRA AĞAOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİHA HANDAN YILDIZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Genetik, Göz Hastalıkları, Genetics, Eye Diseases
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Yaşa bağlı katarakt tüm dünyadaki körlük ve görme kaybının en önemli nedenidir. Son yıllarda katarakt gelişiminde epigenetik modifikasyonlar ilgi odağı haline gelmiştir. Epigenetik modifikasyonlardan özellikle histon deasetilazların aşırı ifadelenmesi oküler hastalıkların da içerisinde yer aldığı kanser, diyabet gibi çok çeşitli hastalıkların gelişiminde önemli rol oynamaktadır. Sirtuin alesininin bir üyesi olan SIRT1 (sınıf II histon deasetilaz) en iyi karakterize edilmiş histon deasetilazlardan biridir ve yaş-ilişkili hastalıklarda önemli role sahiptir. Bununla birlikte, SIRT1'in ileri yaşa bağlı katarakt ile ilişkisi henüz tam olarak aydınlatılabilmiş değildir. Bu nedenle çalışmamızda ileri yaşa bağlı katarakt hastalarında SIRT1 geninin ifadelenme düzeyini belirlemeyi amaçladık. İleri yaş katarakt hastasına ait anterior kapsül ve periferik kan örneklerinden edilen RNA'lar, kontrol olarak sağlıklı bireylere ait kan örnekleri ve insan lens epitel hücre hattı HLE B3 hücrelerinden elde edilen RNA örnekleri kullanılarak SIRT1 genin ifadelenme düzeyi real-time PCR ile değerlendirdik.
Özet (Çeviri)
Age-related cataract is the most important cause of blindness and loss of vision all over the world. Epigenetic modifications have become the focus of interest for cataract development in recent years. Epigenetic modifications, especially over expression of histone deacetylases, play an important role in the development of a wide variety of diseases, including cancer, diabetes as well as ocular diseases. SIRT1 (class II histone deacetylase), a member of the sirtuin family, is one of the best characterized histone deacetylases and has an important role in age-related diseases. However, the association of SIRT1 with age-related cataracts has not yet been fully elucidated. Therefore, we aimed to determine the expression level of SIRT1 gene in age-related cataract patients. Expression levels of SIRT1 gene were evaluated by real-time PCR in patients and healthy controls. RNA samples were collected from the anterior capsule and peripheral blood samples of age-related cataract patients while human lens epithelial cell line HLE B3 cells and peripheral blood samples of healthy subjects were used as controls.