Beden eğitimi ve spor yüksek okulu öğrencilerinin doping kullanımına yönelik tutumlarının incelenmesi
Examination of the attitudes of the students of the school of physical education and sports towards doping
  1. Tez No: 502849
  2. Yazar: RAŞİT KARACA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. MEHMET ÖÇALAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu araştırmanın amacı, Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu öğrencilerinin doping kullanımına yönelik tutumlarını incelemek ve aralarında çeşitli değişkenlere göre farklılıkları belirlemektir. Araştırma grubunu Sivas Cumhuriyet Üniversitesi'nden 150 öğrenci, Kırıkkale Üniversitesi'nden 220 öğrenci, Siirt Üniversitesi'nden 240 öğrenci ve Burdur Üniversitesi'nden 117 öğrenci olmak üzere toplamda 727 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak H. Ahmet ŞAPCI'nın geliştirmiş olduğu iki bölümden oluşan ölçek uygulanmıştır. Birinci bölüm kişisel bilgi formundan oluşmaktadır ikinci bölüm ise on sorudan oluşan doping tutumunu belirlemeye yönelik soruları içermektedir. Elde edilen veriler SPSS programıyla değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the attitudes of the students of Physical Education and Sport for doping use and to determine the differences between them according to various variables. The study group consisted of 727 students from Sivas Cumhuriyet University, 220 students from Kırıkkale University, 240 students from Siirt University and 117 students from Burdur University. As a means of collecting data in the study, a scale consisting of two parts developed by H. Ahmet ŞAPCI was applied. The first part consists of the personal information form and the second part contains the questions to determine the doping attitude consisting of ten questions. The obtained data were evaluated by SPSS program.