Kasko sigortalarında müşteri memnuniyeti üzerine bir uygulama
Effects of the social media on pre-purchase and post-purchase consumer behavior
  1. Tez No: 502869
  2. Yazar: BAYRAM DİRİK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KADİR ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sigortacılık, Insurance
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sigortacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Günümüz de insanlar mallarına ve bedeni kayıplarına gelebilecek çeşitli risklere karşı onları güvence altına almak istemektedir. Kasko sigortası da motorlu kara taşıtları için uygulanan bir sigorta olmakla birlikte verilen teminatlar doğrultusunda uğranılan maddi kaybı kişiye öder. Kasko sigortalarında müşteri memnuniyeti üzerine yapmış olduğumuz bu çalışmada müşteriye verilen değer ve hassasiyet geri dönüş anlamında son derece önemlidir. Küresel ekonomi şartlarında kâr marjınında etkisiyle rekabet her geçen gün daha fazla dikkat çeken bir durum haline gelmiştir. Sunulan hizmetin kaliteli olması müşteri memnuniyetinin yanında müşteri sadakatini de beraberinde getirecektir. Bu amaçla ilgili literatür taraması yapılmış kasko sigortaları ve müşteri memnuniyeti konuları teorik olarak incelenmiştir. Bunun yanında farklı sigorta acenteliklerine sahip olan şirketlerin 300 adet kasko sigortası müşterisine anket uygulaması yapılmıştır. Elde edilen veriler ile çıkan sonuçlar analiz edilip yorumlanmıştır. Müşteriler en çok fiyatlar konusunda sorulan soruya karşı memnun olmadıklarını belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, people want to secure their properties and body loss against various risks that can be realized. Comprehensive insurance is also an insurance for motor vehicles, which pays the financial loss due to the guarantees given. In this work we have done on customer satisfaction about comprehensive insurance, the value and sensitivity given to the customer is extremely important in terms of return. Day by day, competition has become more and more remarkable due to the effect of profit margins in global economic conditions. The quality of the service offered will bring customer loyalty as well as customer satisfaction. For this purpose, literature review has been done and insurance and customer satisfaction issues have been studied theoretically. In addition, 300 insurance customers of companies that have different insurance agencies have surveyed. The obtained data and the results were analyzed and interpreted. Customers have indicated that they are mostly dissatisfied with prices among the questions asked.