Ceyhan Nehri Eskikent-Bebeli arası ağır metal analizleri ve mevsimsel hidrojeokimyasal değişimleri
Heavy metal analysis and annual geochemical variations of the Ceyhan River water Eskikent-Bebeli villages
  1. Tez No: 50288
  2. Yazar: DİLEK YILMAZER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SERVET YAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
134 ÖZET Bu çalışma, Çukurova Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalında yüksek lisans tezi olarak hazırlanmıştır. Üniversitenin Araştırma Fonu tarafından FBE. 94 - 126 kayıt numarasıyla desteklenmiştir. Projenin amacı Ceyhan Nehri Sularının ağır metal içeriğini ve bunların yıllık mevsimsel hidrokimysal değişimlerini araştırmaktır. Beş örnekleme istasyonu seçilmiştir. Bu istasyonlar ; Eskikent köyü, Ceyhan Köprüsü, Misis Köprüsü, Misis Organize Sanayi ve Bebeli köyleridir. Bu istasyonlardan ayda bir kez olmak üzere oniki ay boyunca örnekleme çalışmaları yapılmıştır. Suyun sıcaklığı, elektriksel iletkenliği, tuzluluğu arazide örnekleme sırasında ölçülmüştür. Bu süre boyunca ; anyonları, katyonları, ağır metalleri, pH'ı, EC'yi, T°C ve tuzluluğu içeren yirmibeş parametre incelenmiştir, örnekleme çalışmalarının yapıldığı günlere ait debi değerleri Adana Elektrik İşleri Etüt İdaresinden elde edilmiştir. Ca, Mg, Al, Cd, Co, Cu, Cr, Fe, Mn, Ni, Pb, Si, Sr, analizleri için atomik absorbsiyon spektrometresi kullanılmıştır. Na ve K analizlari alev fotometre cihazlarıyla yapılırken ; SO4, içeriğinin saptanmasında gravimetrik, Cl", HCO~3, CO3 iyonlarında ise volumetrik metodlar kullanılmıştır. Elde edilen bu veriler, öncelikle bunların yıl boyunca zamandan ve koşulların değişmesinden nasıl etkilendiklerini göstermek için kullanılmıştır. Parametrelere karşılık zaman grafikleri çizilerek, değişimler anlamlı olacak şekilde yorumlanmaya çalışdmıştır. Birçok parametrenin artan sıcaklıkla ve sulama mevsimlerinde arttığı bir gerçektir. Şubat ayı verileri dışındaki tüm veriler birbirleri ile uyumlu çıkmışlardır. Piper diyagramı ile yapılan kimyasal sınıflamaya göre karbonat sertliği % 50'den fazla olan sular sınıfına giren örneklerin yan logaritmik Schoeller diyagramınada göre de içme sulan olarak kullanılmaya uygun olmadığı saptanmıştır. Sodyum adsorbsiyon oranının, sodyum tehlikesinin ve elektriksel iletkenliğin düşük olmasından dolayı ; Wilcox diyagramına göre C2S1 ve A.B.D tuzluluk diyagramına göre135 de çok iyi-iyi sulama suyu sınıflarında olduğu anlaşılmıştır. Endüstriyel alanda kullanım amacıyla incelediğimizde de kireçlendirici özellikte olduğı bulunmuştur. Tüm bunların yanı sıra, incelene parametrelerin birbirleri ile ilişkilerini araştırmak amacıyla ; korelasyon teknikleri uygulanmıştır. Asılı katılarda yapılan çalışmalar sonucunda, smektit, paligorskit ve kaolinit mineralleri saptanmıştır. Bu asılı katılarda yapılan ağır metal analizleri Zn, Pb ve Cd açısından kirlilik olduğunu göstermiştir. Aynı günlerde alınan su örneklerinde yapılan analizler, ağır metallerin asılı katılar tarafından adsorbe edildiğini göstermiştir. 1988 yılında Resmi Gazetede Yayınlanan Kıta İçi Suların Kalite Kriterleri ile kıyaslanması sonucu, Cd ve Pb elementleri açısından IV. sınıf su özelliği taşıyan Ceyhan Nehri'nin; çok kirli sulara dahil olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
136 SUMMARY This study has been prepared as a M.S.c thesis in the Geological Engineering Department of the Institute of Natural Sciences at Çukurova University. It has been supported by the Research Foundation of the Çukurova University with the number of F.B.E 94 / 126. The aim this project is to search the heavy metal concentrations and the annual seasonal hydrogeochemical variation of them in Ceyhan River water. Five sample stations, which are Eskikent Village, Ceyhan Bridge, Misis Bridge, Misis Industrial Zone and Bebeli Village, were selected. Water samples from these stations were taken once for a month, during twelve months. Temperature, electrical conductivity, salinity of the water were examined during sampling in field. Twenty-five parameters, which are anions, kations, heavy metals, pH, EC, T°C, salinity were examined and analyzed during that period of time. Discharge values of sampling dates were gotten from the Adana Elektrik İşleri Etüd İdaresi. Atomic absorption spectrometer was used to analyze Ca, Mg, Al, Cd, Co, Cu, Cr, Fe, Mn, Ni, Pb, Si, Sr. Na and K were measured by the flame photometer. Gravimetric method was used to determine SO4 content and volumetric method for CI, HC03,C03 ions. Collected data's were used primarily to perform ; how these data's are changing with time and conditions during a year.. Parameters versus time graphics were drawn and tried to make reasonable estimations of variations. It is obvious that, many of the parameters increased with the increase in the temperature, and in the irrigation season. Water samples of Ceyhan River, except February were compatible. Chemical classification with Piper diagram showed that the samples have carbonate hardness of more than 50 %. Application of data's to the semi-logarithmic Schoeller diagram gave us ; the water of the river can not be used as drinking water. Because of the low sodium adsorption ratio, sodium hazard and electrical conductivity water was found as C2S1 on Wilcox diagram and very good - good irrigation water on U.S. A salinity diagram. When137 we examine the data's for industrial purpose ; it was understood that they have carbonated characteristics. Besides of all, to find the relationships between these parameters statistical techniques of correlation was applied. Smectite, palygorskite and kaolinit minerals were found by means of X.R.D. analyses of suspended clays. Heavy metal analysis of suspended materials and waters of the same days showed that suspended materials were contamined by Zn, Pb, Cd elements, and heavy metals adsorbed by suspended materials. Ceyhan River Water is accepted as too polluted water, according to the 'Quality Criterias of Intracontinental Waters'.