Karotenoyit içeren doğal ve sentetik yem kaynakları ile balık büyüklüğü ve ortam renginin, japon balığı (Carassius auratus, Cyprinidae)'nda pigmentasyon üzerine etkileri
The effect of natural and synthetic carotenoid source, fish size and tank colour, on the pigmentation of golgfish
  1. Tez No: 50286
  2. Yazar: MAHMUT YANAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NAZMİ TEKELİOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada, başta beslenme olgusu olmak üzere, ortam rengi ve balık büyüklüğünün, japon balığı (Carassius auratus, Cyprinidae)' nda kırmızı renk oluşumu üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Çalışma, 20/3/1995 - 02/9/1995 tarihleri arasında, Ç.Ü. Su Ürünleri Fakültesi Balık Üretim Tesisi' nde yürütülmüştür. Balık materyelleri, bölge akvaryumcularından sağlanan japon balığının sarı-kırmızı variyetelerinden seçilmiştir. Çalışma, her biri 60 gün süren üç ayn deneme halinde yürütülmüştür. Her denemede 20 günlük peryotlarla, balıkların renkleri, ağırlık ve boylan ölçülmüştür. Araştırma verileri“varyans analizi”ve“Duncan çoklu karşılaştırma testi”ne göre değerlendirilmiştir. Pigmentasyon ölçümümünde renk skalası ve spektroiometrik olmak üzere iki yöntem uygulanmıştır. Renk skalası, san-turuncu rengin 8 tonunu içermektedir. Spektrofolometrik yöntemde, balık derisinde total karotenoyit miktarları saplanmıştır. Total karotenoyitlerin hesaplanmasında, astaksantinin asetonda %1 lik çözeltisinin, 474 nm' de, 1 cm' lik küvetteki teorik molar absorblama katsayısı için 2000 temel alınmıştır. Deneme 1: Çalışmada 75 mg/kg zeaksantin, astaksantin ve zeaksantin+astaksantin ; %6 yonca, toz kırmızı biber, havuç, Daphnia spp. ve Scenedesmus spp. katkılı diyetlerle beslenen balıkların derilerinde, deneme sonu itibariyle, zeaksantin 33.52±0.62, kırmızı biber 29.84±0.50, Daphnia spp. 27.07±0.62, Scenedesmus spp. 26.52±0.42, astaksantin+zeaksantin 16.58±0.64 ve kontrol grubu ise 11.59±0.33 mg/kg total karotenoyit birikimine neden olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of tanks color and fish size on red pigmentation of gold fish (Carassius auratus, Cyprinidae) was investigated. Experiments were carried out at Çukurova University, Faculty of Fisheries, fish production facilities between March 20, 1995 and September 2, 1995. Fish samples of yellow-red varieties supplied by aquarium fish producers in the region. Three different experiment each lasting 60 days were earned out indepently. In each experiment pigmentation weight and legth of fish were measured in 20 day intervals. The data were analyzed using“Analysis of Variance (ANNOVA) ”and“Duncan Multiple Comparison Test”. Two methods; color scale method and spectrophotometric method were used to measure pigmentation. Colour scale was consisting of 8 tones of yellow-orange colour. In spectrophotometric method, total carotenoid deposition in fish skin was determined. Total carotenoid concentration was determined spectrophotometrically. 1% astaksantin acetone solution theoretical molar absoiption coefficient was for 1 cm cuvette, under 475 nm was taken as 2000. Experiment J: In this experiment fish were fed on by on diets containing 75 mg/kg zeaxanthin, astaxanthin, zeaxanthin+aslaxanthin, 6% alfalfa, red pepper, carrot or plankton {Daphnia spp. and Scenedesmus spp.). At the end of the experiment the diets caused the following total carotenoid accumulation in the skin of the fish; 33.52±0.62 mg/kg for zeaxanthin, 29.84±0.50 mg/kg for red pepper, 27.07±0.62 mg/kg for Daphnia spp., 26.52±0.42 mg/kg for Scenedesmus spp., 25.84±0.62 mg/kg for astaxanthin+zeaxanthin, 23.95±0.68 mg/kg for astaxanthin, 19.95±0.66 mg/kg for carrot, 16.58±0.64 mg/kg for alfalfa, 11.59±0.33 mg/kg for control group.