Rebuilding human nature in the science fiction novels of Arthur C. Clarke's 2001: A Space Odyssey, Ursula K. Le Guin's City of Illusions and Roger Zelazny's The Dream Master
Arthur C. Clarke'ın 2001: A Space Odyssey (Bir uzay macerası), Ursula K. Le Guin'ın City of illusions (Hayaller Şehri) ve Roger Zelazny'nın The Dream Master (Rüya Efendisi) isimli bilimkurgu eserlerinde insan doğasının yeniden inşaası
  1. Tez No: 502877
  2. Yazar: ŞEYMA AŞAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İFAKAT BANU AKÇEŞME
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışmada, ismi belirtilen romanların gelecekteki insan doğasını günümüzde bilinen halinden farklı olarak tasvir etmesi konusu ele alınacaktır. Varoluşundan beri kendisini diğer tüm canlılardan üstün sayan insanoğlu, evrenin merkezini kendisi olarak görmüştür. Bilimkurgu ise, durumun hep bu şekilde olmayabileceği bir gelecek senaryosu sunar. Bilimkurgunun gelecek üzerine tahmin yürütmeye imkân vermesinden yararlanan Clarke, Le Guin ve Zelazny, insan ırkından daha güçlü yeni bir türün ortaya çıktığı bir gelecek kurgularlar. Cyborg olarak adlandırılan bu yeni tür, her üç romanda da insanları korkuya düşüren, pasifleştiren ve onlar üzerinde hâkimiyet kuran yapay zekâya sahip varlıklardır. Bu tez; insan doğasını korkmuş, sinmiş ve gücünü kaybetmiş olarak betimleyen romanlarda insanları bu hale getiren baskıcı gücün nasıl oluştuğunu ve uygulandığını inceler. Bunu yaparken, Louis Althusser'in ideoloji teorisi insan ve diğer türler arasındaki güç ilişkisini anlamak için kullanılmıştır. İdeoloji oluşturmak ve gücü ele almak için başvurulan yollar analiz edilirken Foucault'cu bir bakış açısı takınılmış ve bilgi, söylem, güç ilişkisinden faydalanılmıştır. İnsan karşısında bir güç odağı olarak tasvir edilen cyborg türü ise Donna Haraway'in cyborg teorisi ışığında değerlendirilmiştir. Bu araştırma sonucunda; her üç romanın da gelecekte insanı diğer canlılardan daha aşağı bir durumda konumlandırması ve ürkek, sinik, ötekileştirilmiş olarak hayal etmesi insandan daha güçlü ve akıllı bir türün ortaya çıkması sonucuna bağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is an attempt to address the issue of changing human state and its portrayal in science fiction novels by Arthur Clarke, Ursula K. Le Guin and Roger Zelazny. The presented human nature in the chosen novels prove to be different from the way humans lead their lives currently. Claiming to be the superior than all other existing living things, humans have long considered themselves to be the center of universe in our day. Science fiction, however, imagines a world where this may not be the case in the future. Making use of the futuristic ground science fiction offers, the writers come up with imaginary scenarios in which humans rank inferior to a new species that is more powerful than human race. All three of the aforementioned novels deal with situations where people become wretched, distressed and threatened by cyborgs, an intelligent new kind created by humans. This study explores the ways in which oppressive power is exercised upon humans to reduce them to an inferior position. Louis Althusser's theory of ideology is chosen to be the theoretical ground for scrutinizing how power relations work between humans and cyborgs. The means cyborgs employ for building an ideology and taking over the power are analyzed from a Foucauldian perspective in which knowledge and discourse are considered. The concept of cyborg on the other hand is explained through Donna Haraway's theory and approached as a new emerging kind that could cause humans distress. As a result of such introspect, this study concludes that the chosen science fictional novels suggest a shift in human nature due to the emergence of a new artificially intelligent cyborg race that will attempt to otherize humans and reduce them to being subjects.