XI. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün parlamento konuşmalarında ve mülakatlarında demokrasi retoriği
The democracy rhetoric in the parliamentary speeches and interviews of president Abdullah Gül
- Tez No: 502881
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH KESKİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halkla İlişkiler, Siyasal Bilimler, Public Relations, Political Science
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 318
Özet
Bu tez, XI. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Cumhurbaşkanlığı görevi süresince sergilediği demokrasi retoriğini, parlamento konuşmaları ve mülakatları üzerinden hangi kavramlarla inşa ettiğini ve bunu nasıl sunduğunu incelemektedir. Gül'ün demokrasi retoriğini oluşturan unsurları araştıran bu politik retorik çalışmasında metinler, eleştirel retorik analizi yöntemiyle incelenmiş, zaman zaman da klasik retorik yöntem ve araçlarına başvurulmuştur. Tezin ilk bölümü;“Retorik ve Politik Konuşma”ya ayrılmış, klasik retorik yaklaşımlarıyla birlikte çalışmanın yöntemini oluşturan“eleştirel retorik analizi”farklı yaklaşımlarla birlikte ele alınmıştır. Tezin“Türkiye Politik Yaşamında Demokrasi Kültürü ve Delegatif Demokrasi”başlıklı ikinci bölümünde Türkiye'deki demokrasi çabaları Abdullah Gül'ün içinden geldiği politik kültür de göz önünde bulundurularak incelenmiş ve demokrasiyi daha çok biçimsel bir açıdan kavrayan“delegatif demokrasi”de bu bölümde ayrı bir başlık altında detaylı bir şekilde ele alınmıştır. Üçüncü ve son bölümde ise Gül'ün parlamento konuşmaları ve mülakatları demokrasiyi birlikte ele aldığı temalar çerçevesinde analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis study examines the democracy rhetoric of the 11th President Abdullah Gül through his parliamentary speeches and interviews that he exhibited during his tenure and how he presented it. In this political rhetorical study that researching Gül's patterns of democracy rhetoric, texts were studied through the method of critical rhetoric analysis and from time to time the classical rhetorical methods and tools were applied. In the first section of the thesis titled“Rhetorical and Political Speech”,“critical rhetoric analysis”, which is a method of the study, and paradigms of classical rhetorical were discussed with different approaches. In the second section of the thesis, democratic political culture in Turkey examined and“delegative democracy”, a form of procedural democracy, has also been discussed in detail in this section. In the third and last section, Abdullah Gül's parliamentary speeches and interviews has been analyzed with the themes which he discussed democracy together.