Devletin ekonomideki yeni araçları ulusal varlık fonları: Türkiye
Sovereign wealth funds - the new tools of the state in economy: Turkey
- Tez No: 502894
- Danışmanlar: PROF. DR. BAHADIR AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Devletin ekonomideki rolünün şekli ve boyutu, kapitalizmin her evresinde öenmli bir konu olarak akademik yazında yer almaktadır. Son dönemlerde, özellikle de 2008 küresel krizi itibariyle kapitalizmin yeniden bir form değişikliğine uğraması ve neoliberalizmin gerilemesi devletin rolüne ilişkin tartışmaları daha da arttırmıştır. Bu bağlamda başta devletin ekonomide yer alma biçimlerine yeni bir boyut kazandıran ulusal varlık fonları, bu tez çalışmasının temelini oluşturmaktadır. Çeşitli makroiktisadi hedefler için devlet sahipliğinde kurulan bu fonların küresel ekonomideki ağırlığı giderek artmaktadır. Dolayısıyla çalışmada, devletin ekonomideki rolüne ilişkin tartışmalar ve bunun üzerinden ulusal varlık fonlarının yükselişi analiz edilecektir. Ek olarak kalkınma bağlamında faaliyet gösteren ulusal varlık fonlarına ve Türkiye Varlık Fonu'na ilişkin değerlendirmeler yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
The shape and dimension of the state's role in the economy is taking place in academic writing as a matter of importance in every aspect of capitalism. In recent times, especially in the 2008 global crisis, capitalism has repeatedly undergone a change of form and debates on the role of the state of neoliberalism have further increased. In this context, sovereign wealth funds, which have given a new dimension to the way in which the state takes part in the economy in particular, form the basis of this thesis work. These state-owned funds for various macroeconomic targets are increasingly weighted in the global economy. Therefore, in the study, discussions on the role of the state in the economy and the rise of sovereign wealth funds will be analyzed. In addition to assessments of their sovereign wealth funds operating in the development context and Türkiye Wealth Fund will be made.