Eskişehir Köy Hizmetleri Araştırma Enstitüsü deneme alanları yaygın toprak serisinin fiziksel para metrelerinin belirlenmesi ve hidrolik özelliklerinin matematiksel modellenmesi
  1. Tez No: 50290
  2. Yazar: HANDAN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALHAN SARIYEV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
61 ÖZET Araştırma Eskişehir Köy Hizmetleri Enstitüsü deneme alanlarında, çokuntu havzasının aluviyai depositleri üzerinde gelişen ve killi teksture sahip topraklardan oluşan, Alpu Ovası serisinde; toprağın temel fiziksel, kimyasal ve biyolojik özellikleri serinin profilinden (0-30, 30-60, 60-90, 90-120 cm derinliklerinden) alman bozulmuş ve bozulmamış örneklerden saptanmıştır. Araştırmanın ağırlıklı kısmını; toprak suyu karakteristikleri ve hidrolik iletkenlik oluşturmaktadır. Toprak suyu karakteristiklerini belirlemede, 0-1.0 bar'a kadar bozulmamış toprak örnekleri kullanılırken. 5-10-15 barlık basınç dilimlerinde, bozulmuş toprak örnekleri kullanılmıştır. Hidrolik iletkenlik değeri, bozulmuş toprak örneklerinden bulunmuştur. Buna gore araştırmada; 1. Serinin temel fiziksel, kimyasal, ve biyolojik parametreleri method kısmında anlatılan yöntemlerle belirlenmiştir. 2. Doymuş koşullardaki hidrolik iletkenlik değerleri sabit yükte permeabiüte yönteminde, bozulmuş toprak örneklerinden çlûe edilen ölçümlerle hesaplanmıştır. Doymamış hidrolik iletkenlik değerleri bozulmamış toprak örneklerinin toprak su karakteristiklerinden MILLIGTON ve QUIRK yöntemiyle elde edilmiştir ve“KUINT”bilgisayar yazılımı kullanılmıştır, 3. Çıkan sonuçlara gore; serinin tum katmanlarının doymamış hidrolik iletkenlikleri, toprakların su içeriklerinin azalması veya basınç dilimlerinin artmasıyla giderek düşmektedir.. 4. Toprak örneklerine uygulanan farklı su gerilimleri, bu gerilimlerde tutulan su içerikleri ve toprağın doygunluktaki su içeriği ile higroskopik su değerleri dikkate alınarak, SlMONA
Özet (Çeviri)
63 SUMMARY In Alpu series, which have clay texture, developed on alluvial deposits of faulted area, located in Eskişehir Institute of research field. The physical, chemical and biological properties of the soil have determined from disturbed and undisturbed soil samples which has sampled from 0-30, 30-60, 60-90, 90-120 cm. The majority of the study consists of characteristic of soil moisture and hydraulic conductivities. For the determination of soil moisture characteristics 0-10 bar was used for undisturbed samples and for disturbed ones 5-10-15 bars was used.The value of hydraulic conductivities had been measured on disturbed soil samples. If we want to show this research with paragraphs; i.The physical, chemical and biological parameters of the series was determined by the ways which were explained in the the part of method. 2. Saturated hydraulic conductivities were determined using disturbed soil samples. Unsaturated hydraulic conductivities were determined using the soil moisture characteristics obtained from the undisturbed soil samples by MILLIGTON and QUIRK method. For this“KUINT”computer program was utilized. 3. According the results; the unsaturated hydraulic conductivities of the horizons were decresed by increasing pressures and decreasing soil moisture contents. 4. The different strees of applied water on the soil samples, the water containt which is held in the strees and by giving importance to the hydroscopic water values with the density of soil in water contant made the SİM0NA computer program work. In to the 8 models which are in model bank, the mathematical model of the soil moisture characteristics curve of Alpu series has been found from the relationship between pressure and volumetric water capacity. Among these models that No- 1 W,C. Visser model has proved by taking the smallest value of standart deviation (r) between model64 value and experimental value. As an alternative model, the models number 2. 4. 5. 6. 8. have been recommended. l.W.C. Visser 0- -Jn£ B A A- Û.86*lûH B= 68.12 s- 0.0039 5. When the scale of tensiometer which measure the potential of soil moisture was The soil moisture characteristics of soil series were obtained using disturbed soil samples taken from horizons. From 0 to 1 bar pressure undisturbed soil samples were used, where as for higher.