Burley tütün çeşitlerinin (nicotiana tabacum L.) Çukurova Bölgesi koşullarına adaptasyonu üzerine bir araştırma
A Research on adaptation of burley tobacco varieties (nicotiana tabacum L.) to conditions of Çukurova Region
- Tez No: 50291
 - Danışmanlar: PROF.DR. MENŞURE ÖZGÜVEN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ziraat, Agriculture
 - Yıl: 1996
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Çukurova Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Sayfa Sayısı: 66
Özet
57 ÖZET Bu çalışma, Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü Araştırma Alanında 1995 yetiştirme döneminde tesadüf blokları deneme desenine göre üç tekrar lamalı olarak kurulmuş ve yürütülmüştür. Araştırmada Burley tütün çeşitlerinden Bursanica, Burley 21 ve Tennesse 86'nın Çukurova Bölgesi koşullarına uyumu, verimi ile kimyasal ve fiziksel özellikleri araştırılmıştır. Araştırmada incelenen özellikler aşağıda özetlenmiştir: 1. Bitki Boyu: Araştırmaya alınan Burley çeşitlerinin bitki boyları 1.76-1.81 m arasında değişmiştir. En yüksek bitki boyu Burley 21 çeşidinde, en düşük bitki boyu ise Bursanica çeşidinde saptanmıştır. Bitki boyu ile damar oranı arasında önemi i -olumsuz bir ilişki saptanmıştır. '] 2. tik Çiçeklerime Zamanı: En uzun çiçeklerime zamanı Tennesse ' 86 Ma (71.7 gün), en kısa zamanı ise Bursanica Ma (65.3 gün) görülmüştür. İlk çiçeklerime zamanı ile vejetasyon süresi arasında önemli-olumlu bit il işki saptanmıştır. 3. Vejetasyon Süresi: En uzun Vejetasyon süresi Tennesse 86 'ya aittir ( 111.7 gün), en kısa vejetasyon süresi ise Bursanica'ya aittir (110.0 gün) 4. Bitki Başına Yaprak Sayısı: Bitki başına ortalama en yüksek sayı 29.7 ile Tennesse 86Ma, en düşük sayı ise 27.4 ile Bursanica Ma saptanmıştır. Bitki başına yaprak sayısı ile toplam yaş verim ve kül oranı arasında önemli ve olumlu bir ilişki tespit edilmiştir. 5. Yaprak Alanı: Çeşitlerin ortalama yaprak alanları 726.8-726.8 cm2 arasında değişmiştir. En yüksek yaprak alanı Tennesse 86Ma, en düşüğü ise Burley 21 Me görülmüştür. Yaprak alanı ile yaprak uzunluğu, yaprak genişliği ve toplam yaş verim arasında önemli-olumlu, indirgen şekerler önemi i-olumsuz bir korelasyon saptanmıştır. 6. Yaprak Uzunluğu: Çeşitlerin yaprak uzunlukları 51. 1-49. 3 cm arasında bulunmuştur. En yüksek yaprak uzunluğu Tennesse 86 Ma, en düşüğü ise Burley 21 Me saptanmıştır. Yaprak uzunluğu ile yaprak genişliği, toplam yaş verim ve toplam kuru verim arasında önemli-olumlu bir ilişki tespit edilmiştir. 7. Yaprak Genişliği: Denemeye alınan çeşitlerin yaprak genişlikleri 23.0-24.6 cm arasında değişmiştir. En yüksek yaprak genişliği Tennesse 86 çeşidinde, en düşüğü ise Bursanica Ma bulunmuştur.58 Yaprak genişliği ile indirgen şekerler oranı arasında önemi i -olumsuz bir korelasyon tespit edilmiştir. 8. Yaprak Kalınlığı: Yaprak kalınlıkları 0.065-Ü.081 mm arasında değişmiştir. En yüksek yaprak kalınlığı Tennesse 86 çeşidinde, en düşüğü ise Burley 21'de saptanmıştır. 9. Toplam Yaş Yaprak Verim: Toplam yaş yaprak verimleri 2010-2530 kg/da arasında bulunmuştur. En yüksek yaş verim Tennesse 86 çeşidinden, en düşüğü ise Bursanica çeşidinden elde edilmiştir. Toplam yaş verim ile toplam kuru verim arasında önemi i-olumlu ? bir bir korelasyon saptanmıştır. 10. Toplam Kuru Yaprak Verim: Çeşitlerin toplam kuru yaprak verimleri 246.7-263.7 kg/da arasında saptanmıştır. En yüksek toplam kuru verim, toplam yaş verim de olduğu gibi Tennesse 86 çeşidinde, en düşüğü ise Bursanica da tespit edilmiştir. 11. Damar Oranı: Damar oranları % 30.0-31.3 arasında değişmiştir. En yüksek oran Bursanica 'dan, en düşüğü ise Burley 21 'den elde cdi Imiştir, 12. Toplam Azot Oranı: En yüksek toplam azot oranı Tennesse 86 çeşidinde (% 3.29) bulunurken, en düşüğü ise Burley 21 'de (% 2.98) saptanmıştır. Ayrıca toplam azot ile toplam protein ve nikotin arasında önemi i-olumlu bir ilişki bulunmuştur. 13. Toplam Protein Oranı: En yüksek protein oranı Tennesse 86 çeşidinde (% 20.6) saptanırken, en düşüğü Burley 21'de (% 18.6) bulunmuştur. Toplam protein oranı ile nikotin oranı arasında önemi i- olumlu bir korelasyon belirlenmiştir. 14. Nikotin Oranı: Yine toplam proteinde olduğu gibi en yüksek nikotin oranı Tennesse 86 çeşidinde (% 2.66), en düşük oran ise Bursanica çeşidinde (% 1.77) saptanmıştır. Nikotin oranı ile vejetasyon süresi arasında önemli-olumlu bir ilişki belirlenmiştir. 15. indirgen Şekerler Oranı: En yüksek indirgen şeker oranı Burley 21 çeşidinde bulunurken (% 2.46), en düşük oran Tennesse 86 çeşidinde (% 2.25) saptanmıştır. Ayrıca indirgen şekerler oranı ile PEE oranı arasında önemi i -olumsuz bir ilişki bulunmuştur. 16. Kül Oranı: Külde en yüksek oran Tennesse 86'da saptanırken (% 27.0), en düşük oran ise Burley 21'de (% 24.7) bulunmuştur. 17. Petrol Eteri Ekstraktı: En yüksek PEE oranı Tennesse 86 çeşidinde (% 6.5) saptanırken, Burley 21 ve Bursanica çeşitlerinde aynı (% 5.0) bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
59 SUMMAKY This study was conducted in the Experimental Area of the University of Çukurova and Departmant of Field Crop in 1995 growing season. The Experimental design was the complete randomize block design with three replications. Below is the summary of the characteristics of Burley varieties are examined in this study. Plant Length : The plant length of burley varieties in the examination varied betwen 1.76-1.81 m. The highest plant length wis obtained from Tennesse 86 variety and the, lowest from Bursanica. A negative correlation existed between plant length and amount of vein. First Flowering Date : The longest flowering date obtained from Tennesse 86 variety (71.7 day) and the shortest one from Bursanica (65.3 day). A possitive correlation observed between firts flowering date and vejetation period. Vejetation Period : The longest vejetation period observed from Tennesse 86 variety (111.7 day) and the shortest one from Bursanica variety (110.0 day). Number Of Leaf Per Plant : The highest avarage number of leaf was obtained from Tennesse 86 variety (29.7 leaf/plant) and the lowest from Bursanica variety (27.4 leaf/plant). A positive correlation was observed between' number of leaf per plant, total fresh leaf yield, total dry leaf yield and amount of ash. Leaf Area : The leaf area of the Burley varieties changed between 812.8-726.8 cm2. The highest leaf area value obtained from Tennesse 86 variety and the lowest from Burley 21 variety. A correlation existed between leaf area, leaf length, leaf weight and total fresh yield: and a negative correlation was observed betwen leaf area and reducing sugar content. Leaf Length : The highest avarage leaf length was obtained from Tennesse 86 variety (51.1 cm) and the lowest from Burley 21 variety (49.3 cm). A possitive correlation was obtained between leaf length, leaf width, total fresh leaf yield and total dry leaf yield. Leaf Width : The leaf widthes of Burley varieties varied between 23.0-24.6 cm. The highest leaf width was obtained from Tennesse 86 variety and the lowest from Bursanica variety. A negative correlation was observed between leaf width and reducing sugar content.60 Body (Thickness of leaf) : The highest avarage body was obtained from Tennesse 86 variety (0.081 mm) and the lowest from Burley 21 variety (0.065 mm). Total Fresh Leaf Yield : The total fresh yield of Burley varieties changed between 2010-2530 kg/ton. The highest total fresh yield was obtained from Tennesse 86 variety and the lowest from Bursanica variety. A jxissitivc correlation was 'obscrwed between total fresh leaf yield and total dry leaf yield. Total Dry Leaf Yield : The total dry leaf yield of Burley varieties in the examination varied between 246.7-263.7 kg/da. The highest total dry leaf yield obtained from Tennesse 86 variety and the lowest value from Bursanica. Rate of Vein : The highest amount of stem was observed from Bursanica variety (31.3 %) and the lowest from Burley 21 variety (30. ()% Total Nitrogen Content : The highest total nitrogen value obtained from Tennesse 86 variety (3.29 %) and the lowest from Burley 21 variety (2.98 %). A positive correlation was observed between total nitrogen, total protein and nicotine content. Total Protein Content : The highest total protein value observed Tennesse 86 variety (20.6 %) and the lowest value from Burley 21 (18.6 %). A possitive correlation obtained between total protein and nicotine content. Nicotine Content : The highest nicotine value obtained from Tennesse 86 variety (2.66 %) and the lowest value from Bursanica (1.77 %).There was a correlation between nicotine content and vejetation period. Reducing Sugar Content : The rate of reducing sugar of the burley varieties changed between 2.46-2.25 %. The highest sugar value obtained from Burley 21 variety and the lowest from Tennesse 86 variety. A negative correlation obtained between content of reducing sugar and extract of petroleum ether. Amount Of Ash : The highest ash value observed from Tennesse 86 variety (27.0 %) and the lowest value from Burley 21 (24.7 %). Extract Of Petroleum Ether : The avarage amount of the extract of petroleum ether changed between 6.5-5.0 %. The highest value was obtained from Tennesse 86 variety and the lowest one from Burley 21 and Bursanica varieties.