Türk beşlerinin keman yapıtlarının araştırılması ve incelenmesi
Being researched and examined of the Turkish five's solo violin works
- Tez No: 502921
- Danışmanlar: DOÇ. MEHMET SİNAN DİZMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalgı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu tezde, ülkemizde çağdaş çok sesli Türk Müziğinin benimsenmesinde ve yaygınlaşmasında önemli rol oynayan Cumhuriyet dönemi bestecilerimizden Cemal Reşit Rey (1904-1985), H. F. Alnar (1906- 1978), Ulvi Cemal Erkin (1906-1972), Ahmet Adnan Saygun (1907-1991) ve Necil Kazım Akses (1908-1999)‟in hayatları incelenmiş ve bu bestecilerimizin keman için yazdıkları eserler araştırılıp örneklerle anlatılmıştır. Bestecilerin hayatları ve eserleri kronolojik sırayla yazılmıştır. Eserlerin analizleri yapılıp, notalarla örneklendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this dissertation, The Turkish Five, Cemal Reşit Rey(1904-1985), H. F. Alnar (1906- 1978), Ulvi Cemal Erkin (1906-1972), Ahmet Adnan Saygun (1907-1991) and Necil Kazım Akses (1908-1999)‟s, who were composers of Republican era playing a crucial part in being embraced and the expansion of contemporary polyphonic Turkish music in our country, lives were examined and the violine works of these composers were researched and explained with examples. The lives and the works of these composers were written in chronological order. The works were analyzed and illustrated with notes.