A. Adnan Saygun (1907-1991) op.36 solo keman için partita (yapısal analizi ve yoruma yönelik teknik çalışmalar)
A. Adnan Saygun (1907-1991) op.36 partita for solo violin (structural analysis and technical works for performing)
  1. Tez No: 254324
  2. Yazar: NİLAY KARADUMAN
  3. Danışmanlar: PROF. ÇİĞDEM İYİCİL
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
A. Adnan Saygun (1907-1991) yurtiçinde ve yurtdışında besteci olarak ?Çağdaş Çok Sesli Türk Müziği?nin önde gelen adlarından biri olduğu kadar, etnomüzikolog, araştırmacı ve yazar olarak da bilimsel değerler içeren çalışmalar yapmış, Türk kültür ve sanat yaşamına sonsuz katkıları olmuş ender yetişen sanatçılardandır. A. Adnan Saygun'un op. 36 Solo Keman için Partita'sı üzerine yapılan bu yazılı çalışma, eseri yorumlayacak kemancıya çalışma teknikleri konusunda yol göstermek amacıyla hazırlanmıştır. Yazılı çalışmaya baz olarak bestecinin ?Peer Musikverlag G.M.B.H.? basımı nota metni alınmıştır. Çalışmada sırasıyla A. Adnan Saygun'un yaşamı ve sanat anlayışı anlatılmış, yaylı çalgılar için yapıtları hakkında bilgi verilmiş, XX. yüzyılın diğer solo keman yapıtları besteleniş tarihlerine göre listelenmiş, A. Adnan Saygun'un op. 36 Solo Keman için Partita'sının yapısal analizi yapılmış ve son olarak eserin çalınmasında karşılaşılacak teknik güçlüklerin aşılabilmesi için önerilen çalışma yöntemleri eser üzerinde örnekler vererek gösterilmiştir.ANAHTAR KELİMELER: A. Adnan Saygun, Solo Keman, Partita, Yapısal Analiz, Çalışma Yöntemleri.
Özet (Çeviri)
One of the rarest artists who influenced greatly Turkish cultural and artistic fields, A. Adnan Saygun (1907-1991), the towering name of ?Contemporary Turkish Polyphonic Music?, known both domestically and internationally as a composer as well as an ethnomusicologist, an academic researcher and a writer who extensively produced scientifically valued works. Based on A. Adnan Saygun?s op. 36 ?Partita for Solo Violin?, this paper is aimed to be a guide on study techniques for violin performers who are planning to perform this piece. This written study is based on composer?s ?Peer Musikverlag G.M.B.H.? published musical note text. In the study orderly, A. Adnan Saygun?s short autobiography, and his artistic view are narrated; information about his musical works for string instruments is given; every other 20th century solo violin pieces are listed according to their composed dates; a structural analysis of A. Adnan Saygun?s op. 36 ?Partita for Solo Violin? is framed; and at the end, the suggested practice methods, in order to overcome any possible technical difficulties to play this piece, are explained by giving samples on the piece.KEYWORDS: A. Adnan Saygun, Solo Violin, Partita, Structural Analysis, Practice Methods.