Dynamics of the Iranian role in the Syrian civil war
Suriye iç savaşında İranın rolü
- Tez No: 502933
- Danışmanlar: Prof. Dr. MELİHA ALTUNIŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortadoğu Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu tez, İran'ın Suriye'deki dış politikasında pragmatizmin ve ideolojinin etkisini değerlendirerek, Suriye iç savaşında İran rolünün dinamiklerini analiz etmeyi amaçlamaktadır. Ayrıca, bu çalışma, İran'ın tarihsel savunmacı askeri doktrinini daha saldırgan ve agresif bir politika haline dönüşüp dönüşmediğini tartışarak İslam Cumhuriyeti'nin stratejik doktrinini analiz etmektedir. Tez, İran'ın Suriye'deki varlığının ilk safhasında Suriye ile olan tarihsel ittifakı nedeniyle bu politikanın arkasındaki nedenleri savunmacı bir tutuma dayandırdığını iddia etmektedir. Buna rağmen, çatışmalarda Esad'ın konumunun zayıflaması nedeniyle, İran'ın eylemleri sürekli olarak daha iddialı hale gelmiş ve böylece İran'ın asimetrik savaşında kayda değer bir değişim olmuştur. Sonuç olarak, bu çalışma, İran'ın Suriye'deki askeri varlığının artması nedeniyle İran'ın güç tahmini kapasitesini artırdığına ve İran'ın konvansiyonel ve simetrik savaşlara devam edebilme kabiliyetine sahip olduğuna işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to analyze the dynamics of Iranian role in the Syrian civil war, by assessing the impact of pragmatism and ideology over Iran's foreign policy in the conflict. This work will analyze the Islamic Republic's military involvement discussing whether Iran is shifting its defensive military doctrine towards a more offensive and aggressive policy. The thesis argues that during the first stage of Iran involvement in Syria, due to its historical alliance with Syria the reasons behind its involvement have been driven by a defensive stance. However, due to the deterioration of Assad position on the ground, Iran's actions have consistently turned more assertive, thus representing a substantial shifting in Iran's asymmetrical warfare. Finally, this study asserts that Iran's actual policy in Syria, due to its high military involvement, has increased Iran's power projection capacity, giving Iran consistent ability to waging conventional and symmetrical wars.