Ailesel akdeniz ateşli ve periodontal hastalıklı bireylerde salya total oksidan ve antioksidan kapasitenin değerlendirilmesi
Evaluation of saliva total oxidant and antioxidant capacity in individuals with familial mediterranean fever and periodontal disease
- Tez No: 502984
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM FENTOĞLU
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Genetik mutasyonu ilk tanımlanan ve ırksal kökenli otoinflamatuvar bir hastalık olan Ailesel Akdeniz Ateşi (AAA) ve AAA ilişkili amiloidozis (AAA-amiloidozis) bir Akdeniz ülkesi olarak ülkemizde yaygın bir prevelansa sahiptir. Günümüzde periodontal hastalık etiyolojisinde mikrobiyal dental plaktan ziyade bakteriyel etiyolojiye karşı konak cevabını değiştiren ve genotip-fenotip etkileşimleri ile ortaya çıkan epigenetik bir hastalık olarak tanımlanmaktadır. Bu çalışmada AAA, AAA ilişkili sekonder amiloidozis ve periodontitis ilişkisi MEFV geninde M694V mutasyonu tanımlanmış Isparta merkez olmak üzere AAA' ne sahip bir popülasyonda oksidatif stres yönüyle değerlendirilmiştir. Çalışma popülasyonunu S.D.Ü. Romatoloji ve Periodontoloji Klinik' lerine başvuran, 90' ı AAA (81 tanesi AAA ve 9 tanesi AAA-amiloidozis) ve 85' i sistemik sağlıklı bireylerden oluşmak üzere toplam 175 kişi oluşturdu. AAA' li ve sistemik sağlıklı bireyler periodontal durumlarına göre periodontitisli ve periodontal sağlıklı olarak gruplandırıldı. Tüm bireylerden salya örnekleri alınarak plak indeksi (Pİ), gingival indeks (Gİ), sondlamada kanama yüzdesi (SK (%)), cep derinliği (CD) ve klinik ataçman seviyesi (KAS)' ni içeren klinik periodontal değerlendirmeler yapıldı. Salya örnekleri total antioksidan (TAS) ve oksidan seviye (TOS), 8-hydroxydeoxyguanozin (8OHdG), malondialdehit (MDA) ve incelemelerini yapmak üzere analiz tarihine kadar -80º C' de saklandı. Isparta bölgesinde AAA prevelansı 1/2000, AAA' ne bağlı amiloidoz oranı %10.4 olarak bulunmuştur. Test ve kontrol grupları arasında yaş ve cinsiyet açısından anlamlı fark yoktu. AAA-amiloidozis grubunda AAA ve kontrol grubuna göre CD ve KAS (sırasıyla p:0.048, 0.021) ve salya TOS, 8OHdG, MDA ve OSİ (p:
Özet (Çeviri)
Familial Mediterranean Fever (FMF) which is an inherent auto inflammatory disease whose genetic mutation was identified before all other mutations and FMF-related amyloidosis (FMF-amyloidosis) have a high prevalence in our country as a Mediterranean country. In the present day in etiology of periodontal disease it is defined as an epigenetic disease which changes its response against bacterial etiology and emerges with genotype-phenotype interactions rather than microbial dental plaque. In this study FMF, FMF-related amyloidosis and periodontitis relation was investigated considering oxidative stress levels in a population with FMF who are in Isparta City and contain the mutation of MEFV gene. Study population consists of 175 patients involving 90 FMF patients (81 with FMF and 9 with FMF-amyloidosis) and 85 systemically healthy individuals who attended rheumatology and periodontology clinics of S.D.U. People with periodontitis and systemically healthy individuals were grouped as having periodontitis and periodontally healty regarding periodontal condition. Taking saliva samples from all individuals clinical periodontal evaluations were performed including plaque index (PI), gingival index (GI), bleeding on probing (BOP) (%), probing depth (PD) and clinical attachment level (CAL). Saliva samples were kept in -80º C to examine total antioxidant status (TAS), total oxidant status (TOS), 8-hydroxydeoxyguanosine (8OHdG), malondialdehyde (MDA) and oxidative stress index (OSI) until the date of analysis. In Isparta region it was found that the prevalence of FMF is 1/2000 and the prevalence of FMF-related amyloidosis is 10.4%. There is no significant difference between test and control groups regarding age and sex. FMF-amyloidosis group has higher levels of PD and CAL (p: 0.048 p:0.021 respectively) and saliva TOS, 8OHdG, MDA and OSI (p: