Farklı yüzey özelliğine sahip nikel-titanyum ark telleri ile oluşan bakteri kolonizasyonunun incelenmesi
An examination of bacterial colonization on nickel–titanium archwires with different surface properties
  1. Tez No: 502987
  2. Yazar: SELCAN HASİPEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NESLİHAN EBRU ŞENIŞIK
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu çalışmanın amacı; yüzey karakterleri bakımından farklılık gösteren kaplamasız NiTi (A-NiTi) ve epoksi rezin ile kaplı NiTi (A-NiTi/ER) ark telleri üzerindeki SM ve LB sayılarının incelenerek yüzey özelliğinin bu duruma etkisinin değerlendirilmesi ve ark tellerinin belirli süre ağızda kalmaları sonucunda alınan tel ve tükürük örneklerindeki mevcut karyojenik bakteri sayılarının karşılaştırılmasıdır. Çalışmamıza yaş ortalaması 15,5±1,84 yıl olan 20 kız 11 erkekten oluşan toplam 31 birey dâhil edilmiştir. Farklı yüzey özelliği gösteren A-NiTi ve A-NiTi/ER ark tellerinin ağız ortamındaki SM ve LB miktarına etkisinin tespiti için zaman bazında tükürük, periodontal doku ve ark teli parametreleri olmak üzere üç farklı parametre incelenmiştir. Tükürük ve ark teli parametreleri S.mutans ve laktobasillerin koloni sayılarını içeren mikrobiyolojik ölçümlerden oluşurken; periodontal doku parametreleri ise; ortodontik plak indeksi, cep derinliği ölçümü, kanama indekslerine ait klinik ölçümleri içermektedir. Çalışmamızın istatistik değerlendirmesi rANOVA ve Friedman testi ile yapılmıştır. T0 zamanında alınan tükürükteki SM sayı ortalaması; T1(A-NiTi) ve T2(A-NiTi/ER) zamanlarında alınan tükürük örneklerindeki SM sayı ortalamalarına göre istatistik olarak daha düşük bir değere sahiptir (p0,05). T0, T1(A-NiTi) ve T2(A-NiTi/ER) zamanlarında alınan tükürük örneklerindeki LB sayı ortalamaları arasında istatistik olarak fark yoktur. (p>0,05). A-NiTi ve A-NiTi/ER tellerde sayılan SM sayı ortalamaları arasında istatistik olarak anlamlı bir farka rastlanmamışken (p>0,05); A-NiTi/ER tellerde A-NiTi tellere oranla daha yüksek LB sayı ortalaması bulunmuştur (p0,05). Bu tez çalışmasında kaplamasız NiTi ark tellerinin epoksi rezin kaplı NiTi ark tellerinden daha düşük bakteriyel kolonizasyona neden oldukları sonucu elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the amount of SM and LB in vivo on uncoated NiTi (A-NiTi) and epoxy resin coated NiTi archwires which have different surface characteristics and to compare the amount of cariogenic bacteria in saliva and archwire samples. Totally 31 individuals consisting of 20 girls and 11 boys with a mean age of 15,5±1,84 were included in this study. In order to assess the amount of SM and LB at each period of archwire application (A-NiTi or A-NiTi/ER), three different parameters as saliva, periodontal tissue and archwire were analyzed. The microbiological measurement of saliva and archwire parameters consisted of the assessment of S.mutans and lactobacillus's colony number. Periodontal tissue parameters were orthodontic plaque index, gingival sulcus depth and bleeding index. rANOVA and Friedman test were used for statistical analysis at the 0.05 level of significance. The number of SM in saliva in T0 period was statistically lower than the number of SM number in saliva in T1(A-NiTi) and T2(A-NiTi/ER) periods. (p0,05). There were no statistically significant difference between the number of LB in saliva in T0, T1(A-NiTi) and T2(A-NiTi/ER) periods (p>0,05). There was no statistically significant difference between the number of SM in archwires in T1(A-NiTi) and T2(A-NiTi/ER) periods. (p>0,05) However, the number of LM in archwires in T1(A-NiTi) period were statistically lower than the number of LB in archwires in T2(A-NiTi/ER) periods. (p0,05). In this thesis, we concluded that uncoated NiTi archwires caused lower bacterial colonization than epoxy resin coated NiTi wires.